اخبار بین المللی

ابوالغیط: مخالف نقض وضع حقوقی قدس هستیم

ابوالغیط: مخالف نقض وضع حقوقی قدس هستیم
احمد ابوالغیط از اظهارات اخیر لیز تراس، نخست وزیر انگلیس درباره انتقال سفارت کشورش از تل آویو به قدس اشغالی ابراز ناراحتی کرد.
به گزارش النشرة، دبیرکل اتحادیه عرب در سخنرانی که در کنفرانس حزب محافظه‌کار انگلیس گفت: از دولت لندن می‌خواهیم سیاست‌ها و طرح‌های عملی را برای آغاز روندی مسالمت‌آمیز و معنادار دنبال کند که به توقف اشغالگری اسرائیل و تشکیل کشور مستقل فلسطین بر اساس مرز‌های ۱۹۶۷ منجر شود.
او ضمن ابراز نارضایتی از اظهارات اخیر لیز تراس تاکید کرد: اتحادیه عرب با هر گونه اقدام یک‌جانبه در نقض قوانین بین‌المللی و وضع تاریخی و حقوقی شهر قدس مخالف است.
دبیرکل اتحادیه عرب در ادامه به دولت انگلیس لزوم پایبندی به راه‌حل دو دولتی را به عنوان راهکاری توافق شده جهت سازش نهایی میان دو طرف فلسطینی و اسرائیلی و نیز خودداری از هر گونه اقدام غیر قانونی که امکان اجرای این راه‌حل را در آینده به خطر بیاندازد، یادآور شد.
سفیران کشور‌های عربی در لندن از لیز تراس، وزیر خارجه انگلیس می‌خواهند که طرح «غیرقانونی و نابخردانه» انتقال سفارت انگلیس به قدس اشغالی را عملی نکند.
متحدان اتحادیه اروپا به انگلیس گفته‌اند این اقدام عاقلانه نیست و احتمال آن هست که تراس نه تنها به دلیل روابط نزدیکش با رژیم صهیونیستی، این تصمیم را گرفته باشد، بلکه قصد دارد به عنوان یک شخص تغییردهنده و متمایز مورد توجه قرار گیرد.
انتقال سفارت‌ها مسئله بسیار حساسی است و در صورت رخ دادن می‌تواند تنشزا باشد. برخی کارشناسان تراس را پیرو ترامپ معرفی کرده و این تصمیم او را مورد انتقاد شدید قرار داده اند. پیش‌تر، اعتراضات به اقدام ترامپ در انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس اشغالی، به شهادت ده‌ها فلسطینی انجامید.

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8253626/ابوالغیط-مخالف-نقض-وضع-حقوقی-قدس-هستیم

دکمه بازگشت به بالا