اخبار بین المللی

آمریکا در روابط با عربستان تجدید نظر می‌کند

آمریکا در روابط با عربستان تجدید نظر می‌کند
برایان دیس، رئیس شورای اقتصادی آمریکا گفت جو بایدن رئیس جمهور در پی مشورت با کنگره است تا درباره اولویت‌های تجاری با عربستان سعودی در موضوع فروش سلاح و حمایت‌های دفاعی تجدید نظر شود.
به نقل از راشاتودی، دیس در کنفرانسی مطبوعاتی گفت پس از تصمیم اوپک پلاس برای کاهش تولید نفت، واشنگتن در چندین موضوع مرتبط به روابط با ریاض ارزیابی‌هایی خواهد داشت.
در سندی متعلق به کاخ سفید که روز سه شنبه منتشر شد آمده است، گامی که ائتلاف نفتی برداشته است؛ می‌تواند موجب بحران‌های اساسی برای واشنگتن شود در نتیجه چنین اقدامی را می‌توان اقدام خصمانه خواند.
هم زمان کریس مورفی، سناتور دموکرات در آمریکا در گفتگو با سی.ان.بی.سی گفت آمریکا نیاز دارد تا عربستان سعودی گام‌هایی بردارد که در کوتاه مدت سود و منفعتی برای این کشور در حوزه نفت به دنبال دارد، اما به غرب اجازه می‌دهد در رویارویی با روسیه زنده بماند.
پیش از این کشور‌های عضو اوپک پلاس موافقت کردند تا تولید نفت را از ماه نوامبر به میزان ۲ میلیون بشکه در روز کاهش دهند و سطوح مورد توافق برای ماه آگوست را به عنوان پایگاه مرجع در نظر بگیرند.
این اقدام، نشان دهنده تمایل کشور‌های تولیدکننده نفت برای جلوگیری از کاهش اخیر قیمت‌های جهانی است.
کاهش تولید نفت نشان می‌دهد لابی‌های جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا که در ماه‌های اخیر در تلاش برای مذاکره با کشور‌های خلیج فارس در راستای افزایش تولید نفت بوده، تاثیری نداشته است.

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8254034/آمریکا-در-روابط-با-عربستان-تجدید-نظر-می‌کند

دکمه بازگشت به بالا