اخبار بین المللی

بایدن: تهدید پوتین برای استفاده از تسلیحات هسته‌ای بزرگترین خطر جهانی بعد از بحران موشکی کوباست

بایدن: تهدید پوتین برای استفاده از تسلیحات هسته‌ای بزرگترین
خطر جهانی بعد از بحران موشکی کوباست
جو بایدن، رییس جمهور آمریکا با اشاره به این موضوع که تهدید هسته‌ای پوتین پس از بحران موشکی کوبا جدی‌ترین و بزرگترین تهدید در جهان است گفت  آمریکا در تلاش است تا متوجه شود رویکرد پوتین در جنگ با اوکراین چیست.
وی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: زمانی که پوتین در مورد استفاده احتمالی از سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی یا سلاح‌های بیولوژیکی یا شیمیایی صحبت می‌کند کاملاً جدی است و اصلاً شوخی نمی‌کند.
بایدن که روز گذشته در نیویوک سخنرانی می‌کرد در این باره گفت: برای نخستین بار از زمان بحران موشکی کوبا ما با تهدیدی مستقیم برای استفاده از سلاح‌های هسته‌ای مواجه هستیم و اگر همه چیز به همین منوال پیش برود باید این تهدید را جدی بگیریم.
وی همچنین تاکید کرد: از زمان جان اف کندی و بحران موشکی کوبا ما با چنین چشم انداز خطرناکی مواجه نبودیم.
ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه در هفته‌های اخیر هشدار داده در صورت تعدی به خاک این کشور، مسکو استفاده از سلاح‌های هسته‌ای را بر خود مجاز می‌داند.
در روز‌های اخیر و پس از برگزاری همه پرسی بخش‌هایی از شرق اوکراین از جمله لوهانسک، دونتسک، خرسون و زاپوریژیا رسماً به عنوان خاک روسیه شناخته شدند.
در همین حال ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین پس از تصمیم روسیه به الحاق این مناطق خواستار عضویت سریع اوکراین در پیمان ناتو شده است، اما مقامات این سازمان مثل قبل پاسخ سردی به این درخواست کی‌یف داده‌اند.
جان مرشایمر، استاد روابط بین الملل دانشگاه شیکاگو و بزرگترین استراتژیست حال حاضر جهان در تشریح استراتژی های قدرت های بزرگ علیه یکدیگر می گوید یکی از استراتژی های رایج، آتش بیاری معرکه است که در آن قدرت های بزرگ با تامین تسلیحات و فرسایشی کردن جنگ، باعث تضعیف قدرت بزرگ درگیر در جنگ می شوند.
با این حال، مرشایمر بر این باور است ادامه کمک رسانی های غرب به اوکراین تنها به ویرانی این کشور منجر شده و احتمال استفاده روسیه از سلاح هسته ای را افزایش می دهد.

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8254039/بایدن-تهدید-پوتین-برای-استفاده-از-تسلیحات-هسته‌ای-بزرگترین-خطر-جهانی-بعد-از-بحران-موشکی-کوباست

دکمه بازگشت به بالا