اخبار بین المللی

اردوغان: دیدار با «اسد» بعید نیست

اردوغان: دیدار با «اسد» بعید نیست
رجب طیب اردوغان که برای شرکت در نشست سران اروپایی به پراگ سفر کرده است در یک کنفرانس خبری اعلام کرد ممکن است در زمان مناسب با بشار اسد، رئیس جمهور سوریه دیدار کند.
او گفت: چنین دیداری هم‌اکنون در دستور کار نیست، اما نمی‌توانم بگویم که دیدار با اسد ناممکن است. در زمان مناسب ممکن است که با بشار اسد هم دیدار کنم.
هفته گذشته، رئیس جمهور ترکیه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان ترک اعلام کرد که نیرو‌های اطلاعاتی کشورش در حال مذاکره با دولت سوریه هستند و قرار است نقشه راه روابط آینده خود را بر اساس نتایج گفتگو‌های سرویس اطلاعاتی تعیین کند.
چندی پیش نیز روزنامه ترکیه‌ای حریت گزارش داد که رجب طیب اردوغان ابراز تمایل کرده بود که در صورت حضور رئیس جمهور سوریه در نشستی که در ازبکستان برگزار می‌شود با بشار اسد دیدار می‌کند.
پیش از آغاز ناآرامی‌های سوریه و بحران این کشور در سال ۲۰۱۱، ترکیه و سوریه دارای روابطی دوستانه بودند؛ اما پس از آغاز آن، دولت ترکیه همگام با شمار دیگری از کشور‌ها که جبهه حمایت از معارضان سوریه را انتخاب کرده بودند، به جبهه مخالفان دولت بشار اسد پیوست و همگام با مخالفان او، خواهان استعفا و کناره گیری اسد از قدرت شد.
ترکیه در ژوئیه سال ۲۰۱۱ به کمک نظامی «ارتش آزاد سوریه» رفت که در سال ۲۰۱۲ به درگیری‌های مرزی در خلال جنگ داخلی سوریه انجامید و در سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ به مداخله نظامی مستقیم بدل شد. در تاریخ ۲۴ اوت ۲۰۱۶، نیرو‌های نظامی ترکیه حمله نظامی مستقیمی را تحت عنوان «عملیات سپر فرات» آغاز کردند که با گذشت چندین مرحله از آن، همچنان ادامه دارد.

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8254049/اردوغان-دیدار-با-اسد-بعید-نیست

دکمه بازگشت به بالا