اخبار بین المللی

استعفای جمعی وزرای کابینه جدید کویت یک روز پس از انتخاب

استعفای جمعی وزرای کابینه جدید کویت یک روز پس از
انتخاب
روزنامه «القبس» کویت به نقل از منابع آگاه نوشت همه وزرای کابینه جدید کویت که روز چهارشنبه انتخاب شده بودند در اقدامی بی سابقه به طور دسته جمعی از سمت خود استعفا کردند.
این روزنامه در توضیح علت این اقدام اعلام کرد اعتراضات مردمی و پارلمانی به ترکیب کابینه باعث شد همه وزرا یکجا استعفا کردند.
گفته می‌شود، وزیر خارجه این کشور نیز حاضر به همکاری با دولت جدید به ریاست «احمد نواف الاحمد الصباح» نشده است.روز چهارشنبه، «نواف الاحمد الجابر الصباح» امیر کویت پس از پذیرش استعفای کابینه قبلی طی حکمی فرزند ارشد خود «احمد نواف الاحمد الصباح» را به نخست‌وزیری تعیین و مأمور تشکیل کابینه کرد.
بن بست بین دولت و پارلمان کویت در طول دهه‌ها، اغلب به تغییر کابینه و انحلال قوه مقننه منجر شده است و سرمایه گذاری و اصلاحات در این کشور را با مشکل مواجه کرده است.
در انتخابات پارلمانی کویت، ۳۰۵ نامزد از جمله ۲۲ زن برای کسب ۵۰ کرسی در ۵ حوزه انتخابیه رقابت کردند. بر اساس قانون شماره ۵ سال ۲۰۲۲، شهروندان این کشور برای شرکت در انتخابات پارلمانی این کشور از کارت ملی استفاده می‌کنند. همچنین، ۷۹۵ هزار و ۹۲۰ نفر واجد شرایط رای دادن بودند.
کویت اولین کشور حوزه خلیج فارس است که در سال ۱۹۶۳ پارلمان منتخب را تأسیس کرد.

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8254156/استعفای-جمعی-وزرای-کابینه-جدید-کویت-یک-روز-پس-از-انتخاب

دکمه بازگشت به بالا