اخبار بین المللی

افشاگری نیویورک تایمز: دولت اوکراین در قتل دختر نظریه پرداز روس دست داشت

افشاگری نیویورک تایمز: دولت اوکراین در قتل دختر نظریه پرداز
روس دست داشت
بر اساس گزارشی که در نشریه آمریکایی نیویورک تایمز منتشر شده، آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا بر این باورند که بخش‌هایی از دولت اوکراین مجوز بمب‌گذاری در خودروی الکساندر دوگین در ماه اوت را صادر کرده اند. حادثه‌ای که در آن داریا دوگین، دختر این نظریه پرداز روس کشته شد.
این روزنامه گزارش داد مقامات آمریکایی فاش نکردند که کدام یک از عناصر دولت اوکراین مجوز این مأموریت را داده‌اند، چه کسی این حمله را انجام داده یا اینکه آیا ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین آن را امضا کرده است یا خیر. در این گزارش آمده است کسانی که در مورد اقدام اوکراین مطلع شدند، به شرط ناشناس ماندن پذیرفته اند در خصوص این موضوع صحبت کنند.
مقامات آمریکایی همچنین به نیویورک تایمز گفتند که تصویر کاملی از مراکز قدرت در دولت اوکراین از جمله ارتش، سرویس‌های امنیتی و دفتر زلنسکی ندارند. همچنین در گزارش ادعا شده است که آمریکا در این حمله شرکت نکرد، هیچ اطلاع قبلی از آن نداشت و پس از آن به مقامات اوکراینی «تذکر داد» که اگر از این طرح آگاه بود با آن مخالفت می‌کرد.
نیویورک تایمز می‌نویسد روسیه تا کنون هیچ اقدام تلافی جویانه خاصی در مورد این قتل انجام نداده است، اما آمریکا نگران است چنین اقداماتی بتواند مسکو را برای انجام حملات خود علیه مقامات ارشد اوکراینی تحریک کند.
داریا دوگین ۲۹ ساله که به عنوان کارشناس برای یک شبکه تلویزیونی ملی گرای روسیه کار می‌کرد، ماه اوت بر اثر انفجار بمب در ماشینش کشته شد. پدر او، الکساندر دوگین، یک ملی‌گرای برجسته و برخی معتقدند او هدف مورد نظر بوده است.
در آن زمان روسیه «سرویس‌های ویژه اوکراین» را به عنوان مسئول حادثه معرفی کرد. در همان زمان دولت اوکراین مدعی شد در این حادثه دستی نداشته است. میخایلو پودولیاک، مشاور زلنسکی به نیویورک تایمز گفت: «باز هم تاکید می‌کنم که هر قتلی در زمان جنگ در کشوری یا کشوری دیگر باید دارای نوعی اهمیت عملی باشد و باید یک هدف خاص، تاکتیکی یا استراتژیک را برآورده کند. فردی مانند دوگین یک هدف تاکتیکی یا استراتژیک برای اوکراین نیست».
آژانس اطلاعاتی روسیه مدت کوتاهی پس از این حادثه اعلام کرد یک زن اوکراینی که در ماه ژوئیه وارد روسیه شده پشت این بمب گذاری بوده و پس از حادثه انفجار از روسیه گریخته است.

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8254260/افشاگری-نیویورک-تایمز-دولت-اوکراین-در-قتل-دختر-نظریه-پرداز-روس-دست-داشت

دکمه بازگشت به بالا