اخبار بین المللی

تمدید ماموریت نیرو‌های نظامی آلمان در عراق

تمدید ماموریت نیرو‌های نظامی آلمان در عراق
دولت آلمان تصمیم گرفت ماموریت نظامیان آلمانی در عراق را که در چارچوب نیرو‌های ناتو فعالیت می‌کنند، برای یک سال دیگر تمدید کند.
به گزارش فرات نیوز، ادعا می‌شود این نیرو‌ها در چارچوب فعالیت‌های آموزشی و مستشاری ناتو در عراق حضور دارند.
قرار است روز ۲۱ ماه جاری، پارلمان آلمان به قطعنامه تمدید حضور این نیرو‌ها تا اکتبر ۲۰۲۳ رای دهد. در ۱۲ ژانویه ۲۰۲۲، دولت آلمان از تمدید حضور نظامی و مستشاری نیرو‌های آلمانی در عراق تا پایان اکتبر خبر داده بود.
این دستور که باید توسط پارلمان آلمان تصویب شود، به دولت برلین اجازه می‌دهد تا ۵۰۰ سرباز را تا ۳۱ اکتبر سال آینده میلادی در عراق مستقر کند.
عملیات‌های این کشور در عراق شامل سوخت‌گیری در هوا، حمل‌ونقل هوایی، نظارت هوایی و مشارکت در پرواز‌های ناتو، علاوه بر ارتقای توانمندی‌های ارتش و نیرو‌های امنیتی عراق و آموزش آن هاست.
خبرگزاری آلمان همچنین گزارش داد که پس از اینکه برلین در مارس ۲۰۲۰ به عملیات هوایی نظامی خود در سوریه پایان داد، نیرو‌های آلمانی همچنان از یک پایگاه تدارکاتی در اردن استفاده می‌کنند.
براساس توافق انجام شده میان دولت‌های آمریکا و عراق، نظامیان آمریکایی باید تا پایان سال میلادی (۲۰۲۱) خاک عراق را ترک می‌کردند. اما به رغم آغاز سال ۲۰۲۲ نظامیان آمریکایی تا حدودی حضور خود را در این کشور حفظ کرده و به بهانه آموزش نظامی و مستشاری از خروج کامل خودداری می‌کنند.
پارلمان عراق در سال ۲۰۲۰ پس از شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی و همرزمان او در فرودگاه بغداد به دست آمریکایی ها، قانونی را تصویب کردند و خواستار خروج نظامیان آمریکایی از عراق شدند.

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8254586/تمدید-ماموریت-نیرو‌های-نظامی-آلمان-در-عراق

دکمه بازگشت به بالا