اخبار بین المللی

بولتون: واکنش بایدن به تهدید هسته‌ای روسیه اغراق‌آمیز بود

بولتون: واکنش بایدن به تهدید هسته‌ای روسیه اغراق‌آمیز
بود
«جان بولتون» مشاور امنیت ملی سابق آمریکا، در مصاحبه با شبکه خبری سی‌بی‌اس، واکنش «جو بایدن» رئیس‌جمهور کنونی آمریکا، نسبت به اظهاراتی که در آن ادعا شده رئیس‌جمهور روسیه قصد استفاده از سلاح هسته‌ای در جنگ اوکراین را دارد، اغراق‌آمیز دانست.
بولتون با بیان آنکه تهدید هسته‌ای را باید جدی گرفت، اما فکرنمی‌کند که وضعیت جهان در وضعیتی باشد که بایدن توصیف کرد، افزود: «من فکر می‌کنم هر زمان که به استفاده بالقوه از سلاح‌های هسته‌ای فکر می‌کنیم، باید آن را جدی بگیریم، اما من همچنین فکر می‌کنم که ما باید در مورد آن کاملاً شفاف باشیم و اظهارنظر رئیس‌جمهور اهمیت وضعیتی را که در حال حاضر در آن قرار داریم اغراق می‌کند. این زنجیره علیت ناشی از استفاده نمایشی از یک سلاح هسته‌ای تاکتیکی است که ولادیمیر پوتین در حال حاضر ما را به آن تهدید می‌کند.»
او در ادامه افزود: «این اجتناب ناپذیر نیست، اما پوتین دوست دارد ما فکر کنیم اجتناب ناپذیر است، او دوست دارد آدم‌ها را عصبی ببیند، او سعی می‌کند ما را منصرف کند، و چندین بار پس از حمله به اوکراین این کار را انجام داده است. او هر بار بلوف می‌زد. در اینجا خطر استفاده از سلاح‌های هسته‌ای وجود دارد، اما فکر نمی‌کنم در شرایطی قرار داشته باشیم که این اتفاق بیفتد. برای غرب بسیار مهم است که به دلیل این تهدید‌های پوتین از موضع خود عقب‌نشینی نکند.»
این در حالیست که به تازگی جو بایدن در سخنرانی خود در نیویورک با اشاره به این موضوع که تهدید هسته‌ای پوتین پس از بحران موشکی کوبا جدی‌ترین و بزرگترین تهدید در جهان است گفت: «آمریکا در تلاش است تا متوجه شود رویکرد پوتین در جنگ با اوکراین چیست. اینکه پوتین در مورد استفاده احتمالی از سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی یا سلاح‌های بیولوژیکی یا شیمیایی صحبت می‌کند یعنی او کاملاً جدی است و اصلاً شوخی نمی‌کند. برای نخستین بار از زمان بحران موشکی کوبا ما با تهدیدی مستقیم برای استفاده از سلاح‌های هسته‌ای مواجه هستیم و اگر همه چیز به همین منوال پیش برود باید این تهدید را جدی بگیریم.».
اما پس از این اظهارات، کاخ سفید در واکنش تاکید کرد هیچ نشانه‌ای از اینکه روسیه در حال آماده شدن برای استفاده از سلاح‌های هسته‌ای است، وجود ندارد.
مقامات آمریکایی ماه‌هاست هشدار داده‌اند که روسیه ممکن است از سلاح‌های با تخریب گسترده در اوکراین استفاده کند، چرا که با شکست‌های راهبردی در میدان نبرد رو به رو شده است.

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8254761/بولتون-واکنش-بایدن-به-تهدید-هسته‌ای-روسیه-اغراق‌آمیز-بود

دکمه بازگشت به بالا