اخبار بین المللی

کاهش تولید اوپک پلاس از شکاف بین آمریکا و عربستان پرده برداشت

کاهش تولید اوپک پلاس از شکاف بین آمریکا و عربستان پرده
برداشت
خبرگزاری رویترز در گزارشی تصمیم اوپک پلاس برای کاهش تولید نفت را بررسی کرده است. در این گزارش که بر اساس مصاحبه با دوازده مقام دولتی و کارشناس در واشنگتن و خلیج فارس تنظیم شده، گفته می‌شود چنین تصمیمی برای کاهش قابل توجه تولید نفت بدون توجه به خواسته‌های جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، نشان دهنده تیره شدن روابط واشنگتن و خانواده سلطنتی سعودی است که زمانی یکی از مهم‌ترین متحدان هم بودند.
این منابع گفتند کاخ سفید برای جلوگیری از کاهش تولید اوپک تلاش زیادی کرده است. بایدن امیدوار بود با افزایش تولید نفت اوپک، قیمت سوخت بالاتر نرود و دموکرات‌ها بتوانند در انتخابات میان‌دوره‌ای پیش رو رای بیاورند. همچنین کنگره قصد داشت با افزایش تولید نفت از سوی اوپک، روسیه را بیش از پیش تخت فشار قرار دهد.
نماینده‌هایی که دست خالی بازگشتند
دولت بایدن هفته‌ها با اوپک پلاس لابی کرد. دو منبع آگاه می‌گویند اخیرا مقامات ارشد آمریکایی، گروه‌های مرتبط با مسئله انرژی، سیاست خارجی و اقتصادی از همتایان خارجی خود خواستند که به کاهش تولید رای منفی دهند.
آموس هوخشتاین، نماینده ارشد انرژی بایدن، به همراه برت مک گورک، مقام امنیت ملی و تیم لندرکینگ، نماینده ویژه دولت در امور یمن، ماه گذشته برای گفتگو در مورد مسائل انرژی، از جمله تصمیم اوپک پلاس، به عربستان سفر کردند. اما نتوانستند جلوی تصمیم اوپک پلاس را بگیرند. همانطور که بایدن هم نتوانست.
یک منبع آگاه می‌گوید در جلسات به مقامات سعودی گفته شده که «باید انتخاب کنند». به گفته او «سعی کردند ما در مقابل روسیه قرار دهند». به گفته این منبع، بحث‌ها به جایی نرسید و «سعودی‌ها گفتند اگر آمریکا خواهان نفت بیشتر در بازار‌ها است، باید تولید بیشتر نفت خود را آغاز کند».
دلخوری عربستان از مذاکرات هسته‌ای و عدم ارسال سلاح برای تجاوز به یمن
شاهزاده عبدالعزیز وزیر انرژی عربستان روز چهارشنبه به تلویزیون عربستان گفت: «ما در درجه اول نگران منافع پادشاهی عربستان سعودی هستیم و بعد از آن منافع کشور‌هایی که به ما اعتماد داشتند و از اعضای اوپک و ائتلاف اوپک + هستند را در نظر خواهیم گرفت».
رویترز می‌نویسد نحوه مدیریت پرونده توافق هسته‌ای ایران (بازگشت به مذاکرات) و عقب کشیدن از حمایت نظامی از عربستان در یمن مقامات سعودی را ناراحت کرده است. از سوی دیگر، غرب در حال تدوین پروتکل‌هایی است که برای قیمت نفت، سقف در نظر می‌گیرد. این اقدام که برای محدود کردن روسیه در دست بررسی است، سبب نگرانی عربستان شده است.
شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان می‌گوید فشار برای سقف قیمت نفت روسیه باعث عدم اطمینان خواهد شد و به «فقدان جزئیات و عدم شفافیت» در مورد نحوه اجرای آن اشاره کرد. یک منبع مطلع از قول مقامات سعودی گفت پادشاهی این طرح را به عنوان «مکانیسمی غیرقابل کنترل در بازار می‌داند که می‌تواند توسط گروهی از مصرف کنندگان علیه تولیدکنندگان استفاده شود».
دموکرات‌ها خواستار عدم فروش اسلحه به عربستان شدند
بایدن روز پنجشنبه تصمیم عربستان را «ناامیدکننده» خواند و افزود واشنگتن می‌تواند اقدامات بیشتری در بازار نفت انجام دهد. کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه گفت: «واضح است که اوپک پلاس در حال همسویی با روسیه است».
او درباره اینکه کاهش تولید چه تأثیری بر روابط آمریکا و عربستان خواهد گذاشت توضیح نداد. از سوی دیگر، در کنگره، نمایندگان خواستار عدم فروش اسلحه به عربستان شدند.
سناتور کریس مورفی در این خصوص در صفحه توییتر خود نوشت: «من فکر می‌کردم هدف فروش تسلیحات به کشور‌های خلیج‌فارس علیرغم نقض حقوق بشر، جنگ مهمل یمن، ضرر زدن به منافع آمریکا در لیبی، سودان و غیره، این است که وقتی یک بحران بین‌المللی پیش آمد، خلیج‌فارس می‌تواند آمریکا را به جای روسیه یا چین انتخاب کند».
عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان روز جمعه در گفتگو با فاکس نیوز در پاسخ به سوالی درباره آمریکا گفت: «عربستان تصمیمات نفتی را سیاسی نمی‌کند. با احترام، اینکه در آمریکا سوخت گران است به خاطر کمبود پالایشگاه‌ها در کشور شماست که بیش از ۲۰ سال است وجود دارد».
مشکلات شخصی بن سلمان و بایدن
چند هفته پس از روی کار آمدن بایدن به عنوان رئیس‌جمهور، واشنگتن گزارشی منتشر کرد که نشان می‌داد قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار عرب با دستور بن سلمان، ولیعهد عربستان بوده است. شاهزاده بن سلمان «دستور» قتل را رد کرده، اما اذعان می‌کند این قتل «تحت نظارت» او انجام شده است.
سفر بایدن به جده در ماه ژوئیه با هدف اصلاح روابط و در تضاد کامل با وعده‌های انتخاباتی او بود. بایدن که زمانی گفته بود عربستان را به خاطر قتل خاشقچی «مطرود» خواهد کرد، دو سال بعد به همان کشور سفر کرد تا قول افزایش تولید نفت را بگیرد.
بن کیهیل، کارشناس ارشد مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی می‌گوید سعودی‌ها امیدوارند کاهش تولید اوپک پلاس سبب کنترل آسان‌تر قیمت نفت شود تا درآینده کشور‌های عضو بتوانند از درآمد نفتی برای محافظت از کشورشان در برابر رکود استفاده کنند. کیهیل گفت: «آن‌ها می‌دانند کاهش تولید، واشنگتن را عصبانی می‌کند، اما باید بتوانند بازار را مدیریت کنند.»

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8254998/کاهش-تولید-اوپک-پلاس-از-شکاف-بین-آمریکا-و-عربستان-پرده-برداشت

دکمه بازگشت به بالا