اخبار فرهنگی هنری

جای خالی اسباب بازی‌های مناسب برای کودکان

جای خالی اسباب بازی‌های مناسب برای کودکان
در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛
زینب حیدری، فعال حوزه کودک و نوجوان گفت: مشکلی که پدر و مادرها از گذشته تا امروز با آن مواجه هستند فقدان اسباب بازی های مناسب و باکیفیت برای بچه ها است که علاوه بر خاصیت سرگرم کنندگی, از جذابیت کافی هم برخوردار باشند.
به گفته حیدری، مشکل دیگری که در گذشته وجود داشت؛ نداشتن دسترسی به امکانات برای تولید اسباب بازی باکیفیت و با ظاهری جذاب که با شرایط فرهنگی و دینی ما در ارتباط باشد بود تا کودکان از همان دوران کودکی با آن انس بگیرند که دیگر فرهنگ‌های غربی روی آن‌ها تاثیری نداشته باشند.
وی افزود: عدم تناسب اسباب بازی ها با سنین مختلف بچه ها مسئله دیگری است که وجود دارد که خوشبختانه در سال های اخیر نگاه تخصصی و کارشناسی به این حوزه بیشتر شده و با تکیه بر اصول روانشناسی؛ نه تنها جنبه های سرگرمی و جذابیت در تولید اسباب بازی ها مورد توجه قرار گرفته؛ بر نیازهای روحی و روانی کودکان در سنین مختلف هم تمرکز شده و در واقع موضوع بازی و سرگرمی بچه ها علاوه بر تجارت؛ تبدیل به یک دانش شده است.
این کارشناس ادامه داد: هرچند کماکان باید نگران تأثیرات مخرب فرهنگ غیرایرانی حاکم بر تولید اسباب بازی های وارداتی باشیم؛ اما اکنون دیگر می توانیم با اطمینان و آسودگی بیشتری از پذیرش و گرایش بچه های این سرزمین به اسباب بازی های تولید داخل صحبت کنیم. فرهنگ حاکم بر تولید سرگرمی های وطنی برای بچه ها تا حدودی رنگ و بوی اخلاق و باورهای ایرانی و اسلامی گرفته است.
حیدری بیان کرد: توجه دقیق به آموزه های دینی و کلام آموزندۀ حضرات معصومین علیهم السلام که یادگیری در کودکی را به ماندگاری نقش بر روی سنگ تشبیه کرده اند؛ اهمیت و ظرافت تولید هدفمند اسباب بازی کودکان را صد چندان می کند.

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8254604/جای-خالی-اسباب-بازی‌های-مناسب-برای-کودکان

همچنین بررسی کنید
نزدیک
دکمه بازگشت به بالا