اخبار بین المللی

عربستان: فروش سلاح‌ به ما به نفع خود آمریکاست

عربستان: فروش سلاح‌ به ما به نفع خود آمریکاست
عادل الجبیر، وزیر مشاور در امور خارجه عربستان به تهدید کنگره آمریکا برای توقف صادرات سلاح به عربستان سعودی واکنش نشان داد.
به گزارش سی ان ان، عادل الجبیر مدعی شد: فروش سلاح‌های تدافعی به عربستان سعودی به نفع منافع خود آمریکا و امنیت و ثبات منطقه است و نیروهای آمریکایی از دهه‌های گذشته برای ثبات و امنیت منطقه و آمریکا در منطقه حضور دارند.
او افزود: عربستان سعودی همواره تلاش کرده است تا ثبات بازار نفت را تضمین کند و این به نفع تولیدکنندگان و مصرف کنندگان است. عربستان به تنهایی این تصمیم را نگرفته و کاهش تولید نفت با اجماع ۲۲ کشور عضو انجام شده است. عربستان سعودی نفت را سیاسی نمی‌کند و به آن به چشم سلاح نگاه نمی‌کند و هدف ما صرفا ثبات بازار است. تصمیم اوپک پلاس سیاسی نبوده و کشورهای عضو آن در تلاش برای ایجاد ثبات در بازار و تحقق منافع تولیدکنندگان و مصرف کنندگان هستند.
پیش از این «باب منندز» رئیس دموکرات کمیته خارجی سنای آمریکا با اشاره به اقدام اخیر عربستان برای کاهش تولید روزانه دو میلیون بشکه نفت که به تعبیر برخی مغایر با هدف مقابله با روسیه است، از واشنگتن خواست هرچه سریعتر به روابط خود با ریاض پایان دهد.
باب منندز با اشاره به این تصمیم اوپک پلاس، از آمریکا خواستار قطع فوری روابط با عربستان سعودی شد و خواست تا هرگونه فروش تسلیحات و همکاری امنیتی که فراتر از تامین امنیت آمریکاست، پایان یابد و در ادامه هم افزود: «تمامی تعاملات با عربستان را تا زمانیکه این کشور موضعش را در برابر اوکراین تغییر نداده جایز نمی‌دانم. همکاری آمریکا و عربستان دیگر کافی است.»
«کریس مورفی» سناتور دموکرات آمریکایی هم به تازگی در مصاحبه با یک برنامه شبکه «سی‌ان‌ان» این تصمیم عربستان را نقد کرده و گفت: «من مشکلی با این‌که مقامات آمریکا به دیدار دوستان یا رقبای ما بروند ندارم، اما فکر می‌کنم که در حال حاضر روابط ما با عربستان به هم خورده است.»

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8258561/عربستان-فروش-سلاح‌-به-ما-به-نفع-خود-آمریکاست

دکمه بازگشت به بالا