اخبار بین المللی

«عبداللطیف رشید» رئیس جمهور عراق شد

«عبداللطیف رشید» رئیس جمهور عراق شد
پس از گذشت بیش از یک سال از برگزاری انتخابات پارلمانی عراق، سرانجام نشست انتخاب رئیس‌جمهور جدید این کشور در پارلمان با حضور ۲۶۹ نماینده از مجموع ۳۲۹ نماینده برگزار می‌شود.
به گزارش المیادین، شمار نمایندگان حاضر در جلسه پارلمان به ۲۶۹ نفر افزایش یافته و به حد نصاب رسیده است.
منابع خبری از آغاز مراسم رأی‌گیری محرمانه برای نامزدهای ریاست‌ جمهوری خبر دادند. اداره اطلاع‌رسانی پارلمان نیز اعلام کرد که امروز علاوه بر ریبر احمد که به نفع عبداللطیف رشید از نامزدی برای تصدی ریاست‌ جمهوری انصراف داده، «عمر البرزنجی» نیز انصراف خود را اعلام کرده و درباره او رأی‌گیری نخواهد شد. 
پارلمان عراق امروز اسامی ۴۱ نامزد تایید صلاحیت شده ریاست‌ جمهوری را منتشر کرد که در میان آن‌ها نام‌های «برهم صالح» رئیس‌ جمهور کنونی و «عبداللطیف محمد جمال رشید» نیز به چشم می‌خورد. 
در حالی که صحن پارلمان عراق شاهد حضور نمایندگان گروه‌های سیاسی مختلف است و دبیرخانه پارلمان نیز اسامی نامزد‌های ریاست‌جمهوری را اعلام کرده، کمیته هماهنگی شیعیان عراق موسوم به «الاطار التنسیقی» (چارچوب هماهنگی)، طی درخواستی مکتوب و مستند به «محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان اعلام کرد که فراکسیون بزرگتر پارلمان را با ۱۳۷ کرسی تشکیل داده است.
طبق قانون عراق، نامزدی که در نشست امروز پارلمان آراء دو سوم نمایندگان یعنی ۲۲۰ نماینده از مجموع ۳۲۹ نماینده را کسب کند، به عنوان رئیس‌جمهور معرفی خواهد شد اما اگر هیچ یک از نامزدها حدنصاب لازم را کسب نکنند، برای بار دوم میان دو نامزدی که بیشترین رأی را کسب کرده‌اند، رأی‌گیری خواهد شد و هر نامزدی که بیشترین رأی را کسب کند، رئیس‌جمهور جدید این کشور خواهد بود.
آغاز شمارش آرای نمایندگان
هم اکنون رای گیری محرمانه برای انتخاب رئیس جمهور در پارلمان عراق به پایان رسیده تا برای آغاز روند شمارش آرا آماده شوند. تعداد نمایندگانی که در پارلمان عراق به انتخاب رئیس جمهور رای داده‌اند به ۲۷۷ نفر رسیده است. 
منابع رسانه‌ای با اشاره به این‌که هنوز شمارش آراء ادامه دارد، اعلام کردند که آراء کسب شده عبداللطیف رشید در مقایسه با سایر نامزدهای ریاست‌جمهوری، به صورت قابل ملاحظه‌ای بیشتر است.
بیشتر بخوانید:
انتخاب رئیس جمهور به دور دوم کشیده شد
به گزارش خبرنگار المیادین، انتخاب ریاست جمهوری عراق پس از اینکه هیچ یک از نامزدها موفق به کسب دو سوم آرا نشدند، به دور دوم کشیده شد.
برخی رسانه‌ها اعلام کردند پس از شمارش آراء عبداللطیف رشید با ۱۵۷ رأی و برهم صالح با ۹۹ رأی به ترتیب بیشترین آرا را کسب کردند. 
برهم صالح، رئیس جهور فعلی و نامزد رسمی اتحادیه میهنی کردستان و عبد اللطیف رشید وزیر هفتاد و هشت ساله سابق و از رهبران اتحادیه میهنی است.
ساعتی پیش اعلام شد که رای‌گیری دور دوم به پایان رسیده و شمارش آراء آغاز شده است. در شمارش آراء عبداللطیف رشید از برهم صالح پیشی گرفته است.
رئیس جمهور عراق رسما تعیین شد
عبداللطیف رشید با ۱۶۲ رأی در مقابل برهم صالح با ۹۹ رأی رسما رئیس جمهور عراق شد.
رشید، ۷۴ ساله، باجناق جلال طالبانی رئیس‌جمهور پیشین عراق و از رهبران حزب اتحادیه میهنی کردستان است. او وزیر منابع آبی  دولت منطقه کردستان بین سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۲۱ میلادی بوده و از سال ۲۰۱۰ تا به امروز نیز مشاور ریاست جمهوری عراق بوده است.

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8258521/عبداللطیف-رشید-رئیس-جمهور-عراق-شد

دکمه بازگشت به بالا