اخبار بین المللی

السودانی رسما مأمور تشکیل کابینه عراق شد

السودانی رسما مأمور تشکیل کابینه عراق شد
پس از گذشت یک سال از برگزاری انتخابات پارلمانی عراق امروز (پنجشنبه) سرانجام فراکسیون اکثریت تشکیل و نشست انتخاب رئیس‌جمهور جدید این کشور برگزار شد.
در دور دوم رأی‌گیری میان نمایندگان پارلمان عراق، عبداللطیف رشید موفق شد ۱۶۲ رای را کسب کند و رسما رئیس جمهور جدید عراق شود. برهم صالح با ۹۹ رای از دور رقابت خارج شد.
روزنامه الصباح عراق گزارش داد: عبداللطیف رشید، رئیس جمهور جدید عراق، لحظاتی پیش، محمد شیاع السودانی را مأمور تشکیل کابینه این کرده است.
السودانی پس از اینکه این مأموریت را بر عهده گرفت، در نخستین اظهار نظر خود گفت: کابینه را در سریعترین زمان ممکن تشکیل خواهم داد.
چندی پیش چارچوب هماهنگی شیعیان عراق اعلام کرد تنها نامزدش برای نخست وزیری، محمد شیاع السودانی است، گزینه‌ای که با مخالفت جریان صدر روبرو و در جریان اعتراضات هواداران این جریان جلسات پارلمان برگزار نشد.
کمیته هماهنگی شیعیان عراق امروز طی درخواستی مکتوب و مستند به «محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان اعلام کرد که فراکسیون بزرگتر پارلمان را با ۱۳۷ کرسی تشکیل داده و طبق قانون، وی می‌بایست پس از انتخاب رئیس‌جمهور جدید عراق، فراکسیون بزرگتر و نامزد مورد توافق این فراکسیون را برای نخست‌وزیری معرفی کند.
طبق قانون اساسی عراق، پس از اعلام نتیجه انتخابات و انتخاب هیأت رئیسه پارلمان که طبق عرف سیاسی در این کشور به اهل سنت می‌رسد، نوبت به انتخاب رئیس‌جمهور که طبق عرف سیاسی سهم کُرد‌ها است می‌رسد. سپس نوبت به معرفی فراکسیون بزرگتر پارلمان می‌رسد. پس از معرفی فراکسیون بزرگ و تایید آن، رئیس‌جمهور جدید، از فراکسیون بزرگتر می‌خواهد که نامزد نخست‌وزیری را معرفی کند. نخست وزیر مامور تشکیل کابینه هم باید اعضای کابینه خود را ظرف یک ماه از تاریخ مکلف شدن، معرفی کند.

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8258669/السودانی-رسما-مأمور-تشکیل-کابینه-عراق-شد

دکمه بازگشت به بالا