اخبار بین المللی

آمریکا: منافع مشترکی با عربستان داریم

آمریکا: منافع مشترکی با عربستان داریم
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا گفت: از تصمیم “اوپک پلاس” برای کاهش تولید نفت ناامید شدیم و موضع رئیس جمهور بایدن درباره این تصمیم واضح است و ما در حال بررسی آن هستیم.
این مقام آمریکایی ادامه داد: سعودی‌ها می‌دانستند کاهش تولید نفت باعث افزایش درآمد‌های روسیه و کاهش تأثیر تحریم‌ها می‌شود. ما در حال بررسی عواقب تصمیم (اوپک پلاس برای) کاهش تولید نفت بر روابط آمریکا و عربستان هستیم. سعودی‌ها برای کاهش تولید نفت مبنای بازاری ارائه ندادند و اکنون زمان کاهش نفت در بازار نیست.
بلینکن تصریح کرد: ما منافع مشترک متعددی با عربستان داریم و سیاست‌های ما باید این مسئله را بازتاب دهد.
گفتنی است پس از آنکه عربستان سعودی به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان نفت در اوپک پلاس با کاهش عرضه نفت خام به بازار موافقت کرد، مقامات آمریکایی به شدت از تصمیم ریاض انتقاد کردند. هم اینک کشورهای غربی به دلیل تحریم حوزه انرژی روسیه با افزایش بهای سوخت و تورم بالا دست به گریبان هستند و تصمیم اوپک پلاس برای کاهش عرضه می تواند باعث ایجاد رکود اقتصادی در این کشورها شود. 
در سندی متعلق به کاخ سفید که روز سه شنبه منتشر شد آمده است، گامی که ائتلاف نفتی برداشته است؛ می‌تواند موجب بحران‌های اساسی برای واشنگتن شود در نتیجه چنین اقدامی را می‌توان اقدام خصمانه خواند.
هم زمان کریس مورفی، سناتور دموکرات در آمریکا در گفتگو با سی.ان.بی.سی گفت آمریکا نیاز دارد تا عربستان سعودی گام‌هایی بردارد که در کوتاه مدت سود و منفعتی برای این کشور در حوزه نفت به دنبال دارد، اما به غرب اجازه می‌دهد در رویارویی با روسیه زنده بماند.
پیش از این کشور‌های عضو اوپک پلاس موافقت کردند تا تولید نفت را از ماه نوامبر به میزان ۲ میلیون بشکه در روز کاهش دهند و سطوح مورد توافق برای ماه آگوست را به عنوان پایگاه مرجع در نظر بگیرند.
این اقدام، نشان دهنده تمایل کشور‌های تولیدکننده نفت برای جلوگیری از کاهش اخیر قیمت‌های جهانی است.
کاهش تولید نفت نشان می‌دهد لابی‌های جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا که در ماه‌های اخیر در تلاش برای مذاکره با کشور‌های خلیج فارس در راستای افزایش تولید نفت بوده، تاثیری نداشته است.

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8258789/آمریکا-منافع-مشترکی-با-عربستان-داریم

دکمه بازگشت به بالا