اخبار بین المللی

روسیه: کشور‌های غربی جهان را تا «آخرالزمان هسته‌ای» پیش خواهند برد

روسیه: کشور‌های غربی جهان را تا «آخرالزمان هسته‌ای» پیش
خواهند برد
دیمیتری مدودف، معاون رئیس شورای امنیت روسیه می‌گوید اظهارات اخیر جوزپ بورل، نماینده عالی سیاست خارجی و امنیت اتحادیه اروپا نشان می‌دهد کشور‌های غربی آمادگی ارائه حمایت همه جانبه از اوکراین را ندارند و در عوض جهان را تا آستانه یک «آخرالزمان هسته‌ای» پیش خواهند برد.
به گزارش خبرگزاری تاس، این مقام روسی در خصوص ادعا‌های جوزپ بورل درباره احتمال حمله اتمی روسیه به اوکراین گفت: اظهاراتی از این دست چیزی جز «پارانویا» نیست.
مدودف در مورد اظهارات بورل مبنی بر اینکه در صورت حمله اتمی روسیه به اوکراین، غرب یک پاسخ نظامی قدرتمند، اما غیرهسته‌ای خواهد داد، گفت: «بیایید پارانویای حمله هسته‌ای روسیه را به وجدان او واگذار کنیم».
او در خصوص بی‌اعتنایی بلوک غرب نسبت به وضعیت اوکراین گفت: «به هر حال، من اخیراً نوشتم که دولت‌های غربی به اوکراین اهمیتی نمی‌دهند. آن‌ها نمی‌خواهند حمایت همه جانبه‌ای به آن‌ها ارائه کنند.
علاوه بر این، اروپا برخلاف غوغایی که ایجاد می‌کند، در صورت بدتر شدن شرایط حاضر نخواهد شد چیز‌های بیشتری را برای اوکراین فدا کند. به همین دلیل است که پاسخ آن‌ها دقیق و متعادل خواهد بود».
گفتنی است، جوزپ بورل، در سخنرانی خود در آکادمی دیپلماتیک اروپایی گفت که «هر گونه حمله هسته‌ای علیه اوکراین پاسخی را از سوی آمریکا، اتحادیه اروپا و ناتو ایجاد خواهد کرد». به گفته او این پاسخ هسته‌ای نخواهد بود، اما «آنقدر قدرتمند است که بتواند ارتش روسیه را نابود کند».
دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین لفاظی‌های مقامات غربی و مطرح کردن ادعا‌ها مبنی بر حمله هسته‌ای روسیه را «بسیار مضر» و «تحریک‌آمیز» خوانده است.
بر اساس دکترین هسته‌ای روسیه، استفاده از سلاح‌های هسته‌ای تنها در صورتی امکان‌پذیر است که دشمن از این سلاح‌ها یا انواع دیگر سلاح‌های کشتار جمعی علیه فدراسیون روسیه و متحدانش استفاده کند.

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8258971/روسیه-کشور‌های-غربی-جهان-را-تا-آخرالزمان-هسته‌ای-پیش-خواهند-برد

دکمه بازگشت به بالا