اخبار بین المللی

مذاکره اتحادیه اروپا بر سر تحریم بیشتر ایران

مذاکره اتحادیه اروپا بر سر تحریم بیشتر ایران
وزرای اتحادیه اروپا قصد دارند روز دوشنبه هفته جاری در نشستی بر سر اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران و همچنین ادعای استفاده روسیه از پهپاد ایرانی در حملاتش به کی‌یف بحث کنند.
دو دیپلمات اتحادیه اروپا به خبرگزاری رویترز گزارش دادند که وزرای اتحادیه اروپا مدعی هستند ایران پهپاد‌های«کامیکازه شاهد-۱۳۶» خود را برای جنگ در اوکراین در اختیار روسیه می‌گذارد و وزرای قصد دارند در تاریخ ۱۷ اکتبر بر سر این مسئله نشستی برگزار کنند.
رویترز مدعیست در تاریخ ۱۰ اکتبر، نیروی هوایی اوکراین ۱۳ پهپاد کامیکازه ساخت ایران که از روسیه و بلاروس پرتاب شده بودند را سرنگون کرد و برخی از آن‌ها به سمت کی‌یف و استان‌های شمالی اوکراین شلیک شدند. بین ۲۹ سپتامبر و ۶ اکتبر هم اوکراین ۲۴ پهپاد از ۴۶ پهپاد کامیکازه شاهد-۱۳۶ که روسیه به سمت اوکراین شلیک کرد را سرنگون کرده است.
هفته گذشته نیز «پیتر استانو» سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، با تکرار  ادعای اثبات نشده استفاده روسیه از پهپاد‌های ایرانی در درگیری اوکراین، درخصوص همکاری نظامی ایران و روسیه هشدار داد و مدعی شد که در صورت تایید گزارش‌ها، «چنین اقداماتی عواقب جدی خواهد داشت.»
پیشتر از آن هم «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در کنفرانس خبری در واشنگتن مدعی شده بود «دولت ایران خود را آماده می‌کند، تا در فرصتی بسیار کوتاه، تا چند صد پهپاد و از جمله پهپاد‌هایی که قابلیت حمل سلاح داشته باشند را تحویل روسیه دهد».

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8259266/مذاکره-اتحادیه-اروپا-بر-سر-تحریم-بیشتر-ایران

دکمه بازگشت به بالا