اخبار بین المللی

مقام ارشد امنیت آمریکا: اسرائیل به تمامی خواسته‌های خود در توافق لبنان دست نیافت

مقام ارشد امنیت آمریکا: اسرائیل به تمامی خواسته‌های خود در
توافق لبنان دست نیافت
«آموس هوچشتاین» مشاور ارشد آمریکا در امور امنیت انرژی جهانی، به عنوان میانجی آمریکا بین تل‌آویو و بیروت، نسبت به توافق اخیر حاصل شده میان رژیم اشغالگر و لبنان اظهاراتی مطرح کرد.
هوچشتاین در مصاحبه با شبکه ۱۳ رژیم صهیونیستی با ادعای آنکه توافق میان دو طرف برای امنیت رژیم اشغالگرحائز اهمیت است، افزود: «اسرائیل به همه خواسته‌هایش نرسید که البته در روند طبیعی مذاکرات این مسئله همیشه هست. این معامله ۱۱ سال طول کشید و من تلاش کردم برخی مسائل را تغییر دهم تا همه طرف‌ها پیروز باشند.»
این مقام آمریکایی در بخشی دیگر با ادعای آنکه مذاکرات تحت فشار و تهدید انجام نشده و تهدید‌های حزب الله روی آن بی‌تاثیر بوده است، گفت: «زمان حساس بود، اگر صبر می‌کردیم به توافق نمی‌رسیدیم.»
شامگاه پنجشنبه هفته گذشته «میشل عون» رئیس‌جمهور لبنان، اعلام کرد که این کشور با نسخه نهایی توافق مرزبندی دریایی با فلسطین اشغالی موافقت کرده است. موافقت رئیس‌جمهور با توافق مرزبندی، پس از رایزنی با نخست‌وزیر و رئیس پارلمان انجام شد.
پس از ۵ دوره مذاکره غیرمستقیم میان لبنان و رژیم صهیونیستی با میانجیگری آمریکا و نظارت سازمان ملل در مقر نیرو‌های بین‌المللی حافظ صلح (یونیفیل) در منطقه راس الناقوره در جنوب لبنان، متنی ۱۰ صفحه‌ای از سوی واشنگتن به مقامات لبنانی پیشنهاد و ارائه شد که پس از موافقت اولیه بیروت اعلام کرد نیازمند بررسی مجدد است.
پیش از این رژیم صهیونیستی درخواست بازنگری‌های لبنان در پیشنهاد تعیین مرز با میانجیگری آمریکا را رد کرد، اما آمریکا از پیش‌نویس توافق غیرعلنی که تل آویو و بیروت ارائه کردند، استقبال کرد.
میدان گازی کاریش در منطقه ۲۹ مرزی میان لبنان و سرزمین‌های اشغالی قرار دارد و به عنوان یکی از میادین گازی مهم در منطقه‌ای استراتژیک، سال‌هاست در سکوت سازمان‌های بین‌المللی به دست صهیونیست‌ها چپاول می‌شود.

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8259581/مقام-ارشد-امنیت-آمریکا-اسرائیل-به-تمامی-خواسته‌های-خود-در-توافق-لبنان-دست-نیافت

دکمه بازگشت به بالا