اخبار بین المللی

ترکیه دست داشتن در فاجعه انسانی پناهجویان افغان را رد کرد

ترکیه دست داشتن در فاجعه انسانی پناهجویان افغان را رد
کرد
اسماعیل کاتاکلی، معاون وزیر کشور ترکیه می‌گوید کشورش دخالتی در حادثه انسانی که روز گذشته برای پناهجویان افغان رخ داد، ندارد.
به گزارش رویترز، روز گذشته، یونان ۹۲ پناهجوی افغان را در حالی که برهنه بودند، در مرز خود با ترکیه پیدا کرد. تاکیس تئودوریکاکو، وزیر حفاظت از شهروندان یونان امروز (یکشنبه) گفت که حساب‌های مهاجران حاکی از آن است که پلیس نظامی ترکیه آن‌ها را به نزدیکی یونان انتقال داده است.
با این حال، معاون وزیر کشور ترکیه در پاسخ گفته است: «از آنجایی که شما نتوانستید یک مورد نقض حقوق بشر توسط ترکیه را پیدا کنید، فقط به دنبال افشای تصویر ظلم خود هستید که گویی ترکیه این کار را انجام داده است.»
پلیس یونان می‌گوید این مهاجران که همگی مرد بودند، در نزدیکی رودخانه «اوروس» پیدا شدند و برخی از آنان زخمی هم بوده اند. به گفته پلیس، تحقیقات پلیس یونان و مقامات آژانس مرزی اتحادیه اروپا شواهدی پیدا کرده که نشان می‌دهد مهاجران با قایق‌های لاستیکی از رودخانه عبور کرده و از ترکیه وارد خاک یونان شده اند.
در بیانیه پلیس همچنین ذکر شده مشخص نیست چرا و چگونه این پناهجویان لباس‌های خود را از دست داده اند. وزیر مهاجرت یونان می‌گوید: «رفتار ترکیه با مهاجران مایه شرم تمدن است» و از آنکارا خواسته در مورد حادثه پیش آمده تحقیق کند.

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8260617/ترکیه-دست-داشتن-در-فاجعه-انسانی-پناهجویان-افغان-را-رد-کرد

دکمه بازگشت به بالا