اخبار بین المللی

بورل درپی تشبیه اروپا به باغ و باقی دنیا به جنگل وحشی، عذرخواهی کرد

بورل درپی تشبیه اروپا به باغ و باقی دنیا به جنگل وحشی،
عذرخواهی کرد
«جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به دلیل اظهارات اخیرش در بروکسل و خطاب کردن کشورهای دنیا مانند جنگل وحشی مجبور به عذرخواهی شد.
به گزارش دِنشنال نیوز، بورل در اظهارت خود گفته بود: «اروپا باغ است و باقی کشورها جنگلی وحشی هستند و جنگل وحشی می‌تواند به باغ حمله کند. اروپا یک باغ است. ما یک باغ ساخته‌ایم. همه چیز کار می‌کند. این بهترین ترکیبی از آزادی سیاسی، رفاه اقتصادی و انسجام اجتماعی است که بشر توانسته است ایجاد کند.»
بورل مدعی شد هدف از این اظهارات متقاعد کردن دیپلمات‌هاست که برای اتحاد و مبارزه با نفوذ خارجی‌ها تلاش کنند، اما منتقدان می‌گویند این اظهارات بورل بیانگر نگرش نژادپرستانه و امپریالیستی اروپاییست.

«فیلیپ مارلیر» کارشناس سیاست فرانسه و اروپا در دانشگاه کالج لندن، می‌گوید: «این قیاس به طرز وحشتناکی توهین‌آمیز و دارای زیر و بم‌های قوی استعماری و نژادپرستانه است.»
«دیونیس سنوسا» تحلیلگر ریسک سیاسی و محقق مرکز مطالعات اروپای شرقی، هم گفت: «آقای بورل باید به نام اتحادیه اروپا برای اظهارات اخیر خود عذرخواهی کند.»
پیشتر از این نیز بورل اغلب از جلوگیری از برقراری «قانون جنگل» در سطح بین‌المللی با مقاومت در برابر تهاجم روسیه به اوکراین صحبت کرده است.

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8261058/بورل-درپی-تشبیه-اروپا-به-باغ-و-باقی-دنیا-به-جنگل-وحشی-عذرخواهی-کرد

دکمه بازگشت به بالا