اخبار بین المللی

بهانه جدید آمریکا برای تحریم ایران

بهانه جدید آمریکا برای تحریم ایران
منابع خبری به نقل از یک مقام آمریکایی اعلام کردند که آمریکا قصد دارد به دلیل آنچه نقش ایران در کمک کردن به روسیه در جنگ اوکراین خوانده، تحریم هایی علیه تهران اعمال کند.
به گزارش پولیتیکو، تدابیر آمریکا احتمالا تحریم‌های اقتصادی و صدور ممنوعیت‌های صادراتی را شامل خواهد شد و طرف‌های ثالثی که به تهران و مسکو کمک‌رسانی‌ کنند را نیز هدف خواهد گرفت.
روزنامه انگلیسی گاردین نیز با مطرح کردن ادعاهای اثبات‌ نشده گزارش داده که لندن همانند فرانسه «اقدام ایران در ارسال پهپادهای جنگی به روسیه» را نقض قطعنامه شورای امنیت می‌داند. 
وزیر خارجه اوکراین هم به بهانه ادعای استفاده ارتش روسیه از پهپادهای ساخت ایران در نبرد علیه کی‌ یف، خواستار تحریم تهران شده است.
این در حالی است که وزرای اتحادیه اروپا نیز قصد دارند امروز دوشنبه در نشستی بر سر اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران و همچنین ادعای استفاده روسیه از پهپاد ایرانی در حملاتش به کی‌یف بحث کنند.
پیش از این دو دیپلمات اتحادیه اروپا به خبرگزاری رویترز گفته بودند که وزرای اتحادیه اروپا مدعی هستند ایران پهپاد‌های «کامیکازه شاهد-۱۳۶» خود را برای جنگ در اوکراین در اختیار روسیه می‌گذارد و وزرا قصد دارند در تاریخ ۱۷ اکتبر بر سر این مسئله نشستی برگزار کنند.
هفته گذشته هم «پیتر استانو» سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با تکرار  ادعای اثبات نشده استفاده روسیه از پهپاد‌های ایرانی در درگیری اوکراین، در خصوص همکاری نظامی ایران و روسیه هشدار داد و مدعی شد که در صورت تایید گزارش‌ها «چنین اقداماتی عواقب جدی خواهد داشت.»
این در حالی است که حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه کشورمان پیش از این در موضوع اوکراین بار دیگر تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران به هیچ عنوان سلاح برای به کارگیری در جنگ اوکراین در اختیار هیچ طرفی قرار نداده و موضع اصولی جمهوری اسلامی ایران مخالفت با تسلیح هر یک از طرفین این جنگ و با هدف توقف جنگ است.
ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان نیز در نشست خبری هفتگی امروز خود گفت: ایران بار‌ها اعلام کرده که به هیچ یک از طرف‌های جنگ اوکراین سلاح صادر نکرده است.

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8261386/بهانه-جدید-آمریکا-برای-تحریم-ایران

دکمه بازگشت به بالا