اخبار بین المللی

کلمبیا: آمریکا با ویران کردن اقتصاد جهان از خود محافظت می‌کند

کلمبیا: آمریکا با ویران کردن اقتصاد جهان از خود محافظت
می‌کند
«گوستاوو پترو» گفت: آمریکا تمام اقتصاد‌های جهان را نابود می‌کند تا بدون توجه به آنچه برای سایر کشور‌ها رخ می‌دهد، از خود محافظت کند.
به گزارش نشریه اونیورسال، نخستین رئیس‌جمهوری چپگرای تاریخ کلمبیا در سخنانی تصریح کرد: ایالات متحده عملا تمام اقتصاد‌های جهان را ویران می‌کند. سیاست‌های آمریکا به اقتصاد آمریکای لاتین آسیب وارد کرده است.
او گفت: به دنبال جنگ اوکراین، اقتصاد اروپا فرو می‌پاشد، آلمان وارد رکود می‌شود. چه کسی فکرش را می‌کرد که انگلیس که زمانی قدرت استعماری و امپراطوری بریتانیا بود، امروز در یک بحران اقتصادی در حال فروپاشی به سر ببرد.
رئیس جمهوری کلمبیا درباره افزایش قیمت دلار که چهارشنبه هفته جاری به چهار هزار و ۸۰۰ پزو کلمبیا رسید و رکورد قبلی را شکست، گفت: درگیری‌ها و امواج رکود جهانی به این معناست که قیمت ارز رو به افزایش است و همچنان در این روند باقی می‌ماند. این چیزی است که فقط در کلمبیا اتفاق نمی‌افتد، بلکه در چندین کشور آمریکای لاتین نیز شاهد هستیم.
پترو از کشور‌های آمریکای لاتین دعوت کرد تا یک برنامه مشترک برای پاسخ به بحران اقتصادی طراحی کنند.
انتقاد رئیس‌جمهوری جدید کلمبیا از سیاست‌های آمریکا در حالی انجام می‌شود که کلمبیا که تا پیش از این تحت حکمرانی راستگرایان و متحدان سرسخت واشنگتن بود، جایگاهی مرکزی برای سیاست ایالات متحده در منطقه آمریکای لاتین دارد. دفتر جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا ۲۲ مه (یکم خرداد) در بیانیه‌ای به طور رسمی کلمبیا را متحد اصلی غیر ناتو واشنگتن معرفی کرد. از این رو، تنظیم روابط با دولت جدید برای واشنگتن از اهمیت بالایی برخوردار است.

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8263432/کلمبیا-آمریکا-با-ویران-کردن-اقتصاد-جهان-از-خود-محافظت-می‌کند

دکمه بازگشت به بالا