اخبار بین المللی

افشای ابعاد جنايت استعماری دانمارک در گرینلند

افشای ابعاد جنايت استعماری دانمارک در گرینلند
مقامات دانمارک به سبب اجرای طرح سری کاهش تولید مثل در دهه شصت قرن گذشته گرفتار رسوایی بزرگی شده اند.این رسوایی در گرینلند اتفاق افتاده است.
در آن زمان پزشکان دانمارکی دستگاه آی یو دی (IUD) در رحم هزاران دختر نوجوان قرار دادند تا از بارداری آن‌ها جلوگیری کنند. این اقدام در چارچوب یک برنامه پزشکی سری به نام عملیات محدود کردن تولید مثل انجام شد. این اقدامات به صورت مخفیانه و بدون اطلاع والدین و روی دختران ۱۲ تا ۱۷ ساله انجام شد.
مقامات دانمارک تحقیقاتی را با همکاری گرینلند برای بررسی این اقدامات غیرانسانی که در گرینلند یا مدارس دانمارک اتفاق افتاده است آغاز کرده اند که دو سال به طول خواهد انجامید. مورخان در درجه اول از احتمال وجود انگیزه‌های مالی و استعماری سخن می‌گویند.
سورین راد، مورخ دانشگاه کپنهاگ گفت: تلاش برای کاستن از رشد جمعیت کاملا روشن است، زیرا این کار مشکلات تامین خدماتی از قبیل مسکن و مراقبت‌ها را کاهش می‌داد.
صفحات تاریخ استعماری هر یک از قدرت‌های غربی که امروزه به نظام‌های دموکراتیک خود و احترامشان به حقوق بشر می‌نازند و افتخار می‌کنند پر از فصل‌های تیره و تاریکی است که در آن کرامت و انسانیت مردم استعمار شده را تحقیر کرده اند.
به عنوان مثال سوء پیشینه استعمارگری فرانسه در الجزایر، نسل کشی تقریبا کامل سرخپوستان به دست سفیدپوستان آمریکایی تا گور‌های عار و ننگ جمعی کودکان که به تازگی خوی زشت و بدکارگی کانادایی‌ها و گذشته خجالت آور آنان را فاش کرد، همگی گواه بر این امر است.
اما مثال‌ها و نمونه‌های این ظلم و ستم و لطمه زدن به کرامت و حیثیت مردم بومی و ساکنان اصلی تقریبا پایانی ندارد، زیرا گزارش‌های جدید نشان از اقدامات استعماری اسفناک و شرم آوری در دانمارک است‎؛ کشوری واقع در شبه جزیره اسکاندیناوی که تصویر آن غالبا با رفاه معیشت همراه است و در راس و رتبه نخست کشور‌های جهان در شاخص «خوشبختی» قرار دارد.
با این حال به نظر می‌رسد شادی و خوشبختی مردم دانمارک بر روی ویرانه‌ها و خرابه‌های بدبختی و بیچارگی ملت‌های دیگر ساخته شده است. تا جایی که دولت این کشور به تازگی و به طور رسمی با ساکنان اصلی و بومی گرینلند (مردم اینوئیت یا اسکیمو‌ها) در خصوص آغاز تحقیق درباره فصل فاجعه بار از تاریخ این کشور استعمارگر به توافق رسیده است، فصلی غم انگیز که صحنه اقدامات جبری برای تعیین نسل در دهه شصت و هفتاد قرن گذشته علیه هزاران نفر از دختران و زنان اینوئیت (اسکیمو‌ها) بوده است.
گرینلند که بزرگ‌ترین جزیره از لحاظ مساحت در جهان است در قلمرو پادشاهی دانمارک قرار دارد و از سال ۱۹۷۹ به صورت خودمختار و خودگردان اداره می‌شود. این جزیره بین اقیانوس منجمد شمالی و اقیانوس اطلس در شرق مجمع الجزایر قطب شمالی کانادا قرار دارد.

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8264474/افشای-ابعاد-جنايت-استعماری-دانمارک-در-گرینلند

دکمه بازگشت به بالا