اخبار فرهنگی هنری

تاریخ بیهقی یکی از ستون‌های ادبیات فارسی است

تاریخ بیهقی یکی از ستون‌های ادبیات فارسی است
شبکه رادیویی فرهنگ یکم آبان ماه به مناسبت روز بزرگداشت ادیب و مورخ بزرگ ایران و پدر نثر فارسی ابوالفضل بیهقی در استودیو شماره یک معاونت صدا مراسمی را با حضور رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، پیشکسوتان عرصه ادب و مدیران ارشد رادیو برگزار کرد.
بررسی اثار بیهقی ورود محتوای جدید در برنامه‌های ادبی را میسر می‌کند
در ابتدای آیین بزرگداشت پدر نثرفارسی، مدیر رادیو فرهنگ، سید مرتضی کاظمی دینان با اشاره به اهمیت راهبردی و ویژه تاریخ بیهقی در تاریخ ادبیات ایران گفت: تاریخ بیهقی سرشار از فنون بلاغت و آرایه‌های ادبی، نثر آهنگین و بهره‌مند از شعر است.
وی افزود: این پدیده در خدمت محتوای تاریخی قرار دارد و در مجموع ایجاز در کلام بیهقی غلبه کرده است. خلق واژه‌ها و ترکیبات بدیع، استشهاد به قصه و تاریخ، زیبایی و خوش آهنگی کلام، تجسم و تصویر هنرمندانه صحنه‌ها و اشیاء، استفاده طبیعی و غیر متکلافانه از لغات و گاهی عبارات عربی، توصیه دقیق و جذاب وضعیت ظاهری و باطنی افراد و استفاده از تمثیلات زیبا جز ویژگی‌های بارز این شاهکار بزرگ است.
کاظمی دینان با اشاره به اهمیت بیهقی و آثارش نزد فارسی زبانان گفت: در کشور‌هایی نظیر افغانستان، تاجیکستان، پاکستان و… اندیشمندان به بیهقی پژوهی مشغولند که اهمیت شخصیت بیهقی را‌می رساند و امیدواریم این مراسم سرآغازی برای تولید برنامه‌هایی با محور بیهقی پژوهی در رادیو و تلویزیون باشد.وی در پایان افزود: تاریخ بیهقی می‌تواند الگو و سرمشقی باشد که با نگاه فرهنگی به همه حوزه‌های دیگر بنگریم ودر قالب‌های مختلف نمایش و … برنامه سازی ملی و حتی برای آن‌سوی مرز‌ها داشته باشیم.
تاریخ بیهقی یکی از ستون‌های ادبیات ما به شمار می‌رود
همچنین غلامعلی حدادعادل، رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با تقدیر از مسئولین برگزاری این مراسم گفت: رادیو فرهنگ زبان فرهیختگان ملت ایران است.  
وی به تاریخ بیهقی به عنوان یکی از کهنترین کتاب‌های فارسی زبانان در قلمرو سیاسی و فرهنگی آنان اشاره کرد و گفت: هزارسال پیش بیهقی حوادث سیاسی و اجتماعی روزگارش را در ۳۰ جلد به رشته تحریر درآورده است که البته یک ششم آن باقی مانده است که همین موضوع حکایت از قدمت تاریخ نگاری در ایران دارد.
وی ازدکتر فیاض که زحمات بسیاری برای تاریخ بیهقی کشیده است و نیز غلامحسین یوسفی که دو مقاله درباره بیهقی، دارد یاد کرد و ادامه داد: اهتمام بیهقی به ثبت واقعیات به صورت دقیق یکی از خصوصیات بارز تاریخ نگاری اوست. همچنین زبان شیرین، پخته و دقیق و روشن بیهقی این اثر را بسیار متمایز کرده است.
حداد عادل اظهار کرد: تاریخ بیهقی در نثر فارسی و شاهنامه فردوسی در شعر دو ستون ادبیات ما به شمار می‌رود.
وی تصریح کرد: در طول نگارش تاریخ بیهقی او با صداقت و امانت داری تاریخ را نقل می‌کند و به هیچ وجه ستایشگر مطلق صاحبان قدرت نبوده و در نقل مطالب معیار داشته است و بدون حصول اطمینان وقایع را به رشته تحریر درنمی آورد.
زبان پارسی حلقه ربط دهندگی تاریخ کهن یک ملت با امروز است
محمد جعفر محمدزاده مدیر رادیو ایران و رییس شورای پاسداشت زبان فارسی معاونت صدای رسانه ملی، با اشاره به گستره فراگیر زبان فارسی گفت: زبان پارسی حلقه ربط دهندگی تاریخ کهن یک ملت با امروز است و زبان فارسی به طور مستقیم به هویت ملی ایران پیوند خورده است و دشمنان ایران امروز زبان فارسی را نشانه گرفته اند و باید توجه کرد که برخی توطئه‌های ایجاد شده در نهایت برای وارد کردن ضربه به زبان فارسی است.
وی افزود: علیرغم اینکه زبان فارسی در مناطق بسیار زیادی استفاده می‌شود و در آن مناطق گویش‌ها و لهجه‌های محلی فراوانی وجود دارد، کماکان با این زبان صحبت می‌شود.  
در بخش پایانی این مراسم از امیر نوری، بهروز رضوی، باقر خلیلی، علیرضا معینی و نرگس اصفهانی به عنوان پیشکسوتان ادبی رادیو همچنین مرتضی صداقت گو. سید محمد حسینی باغسنگانی، فاطمه رکنی و محمد باقر رضایی عوامل برنامه هزاره ادب پارسی که در این مراسم از ۴۰۰ برنامه آن در قالب لوح رونمایی شد تقدیر به عمل آمد.
 «هزاره ادب پارسی» برنامه‌ای درباره تاریخ ادبیات ایران و گذری در این حوزه بر اساس کتاب تاریخ ادبیات هشت جلدی ذبیح الله صفا و بر پایه کارشناسی اساتید حوزه ادبیات است.

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8266102/تاریخ-بیهقی-یکی-از-ستون‌های-ادبیات-فارسی-است

همچنین بررسی کنید
نزدیک
دکمه بازگشت به بالا