اخبار بین المللی

افزایش بیش از ۵۰۰ درصدی کسری بودجه آمریکا

افزایش بیش از ۵۰۰ درصدی کسری بودجه آمریکا
بر اساس جدیدترین آمار وزارت خزانه داری آمریکا که منتشر شد، کسری بودجه ماهانه فدرال نسبت به سپتامبر سال گذشته، ۵۶۲ درصد افزایش یافته است که دلیل آن عمدتاً به خاطر طرح بخشودگی وام‌های دانشجویی توسط جو بایدن رئیس جمهور آمریکاست.
به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، کسری بودجه فدرال به طور خاص در آخرین ماه سال مالی ۲۰۲۲ افزایش یافت و دلیل آن برنامه بایدن برای بخشودگی وام‌های دانشجویی برای میلیون‌ها آمریکایی بود، اقدامی که بنا به پیش بینی «مدل بودجه پن وارتون» بیش از هزار میلیارد دلار برای مالیات دهندگان هزینه خواهد داشت.
بایدن روز جمعه از دولت خود به دلیل کاهش کسری بودجه به ۴/۱ هزار میلیارد دلار از سال گذشته تاکنون، تمجید کرد، هرچند که دفتر بودجه کنگره این کاهش را به توقف هزینه‌های مربوط به دوران همه گیری کووید-۱۹ و افزایش مالیات بر درآمد نسبت داد.
بایدن همچنان ادعا می‌کند که اقتصاد آمریکا بسیار قوی است. این در حالی است که تورم در این کشور در حال افزایش و نزدیک به رکود اقتصادی است.
مایا مک گینیاس رئیس کمیته بودجه فدرال روز جمعه در بیانیه‌ای گفت: «کل کاهش کسری بودجه بین سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ را می‌توان به پایان کووید-۱۹ نسبت داد، نه به تجدید دوره مسئولیت مالی. در واقع، اگر دولت بایدن تصمیم به اجرای یک طرح تورم زا، پرهزینه مبنی بر بخشش بدهی‌های دانشجویی در ماه اوت نمی‌گرفت، کسری بودجه تقریباً ۴۰۰ میلیارد دلار کمتر می‌شد.»

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8266158/افزایش-بیش-از-۵۰۰-درصدی-کسری-بودجه-آمریکا

دکمه بازگشت به بالا