اخبار فضای مجازی

کی روش با تجربه ترین مربی جام جهانی

کی روش با تجربه ترین مربی جام جهانی
مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ قطر ۲۷ روز دیگر آغاز می‌شود. تیم ملی کشورمان در این تورنمنت باید با تیم‌های ملی آمریکا، انگلیس و ولز رقابت کند.
در همین رابطه نشریه «republika» اندونزی در گزارشی به وضعیت ایران قبل از جام جهانی ۲۰۲۲ با هدایت کارلوس کی روش پرداخت و مرد پرتغالی را باتجربه‌ترین مربی جام جهانی ۲۰۲۲ نامید.
این رسانه آسیایی نوشت:کارلوس کی روش در تاریخ ۷ سپتامبر دوباره به عنوان سرمربی تیم ملی ایران منصوب شد. کارلوس کی روش، سرمربی تیم ملی ایران، یکی از باتجربه‌ترین مربیان تاکتیکی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر خواهد بود. سرمربی ۶۹ ساله پرتغالی ایران را با هدایت خود به سومین جام جهانی رساند.
او در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ هدایت این تیم را در جام‌های جهانی برزیل و روسیه برعهده داشت که ایران دو بار در مرحله گروهی حذف شد.
کی روش یکی از متنوع‌ترین مربیانی است که راهی قطر می‌شود. کی روش دو دوره مختلف هدایت تیم ملی ایران را پشت سر گذاشت و این بار در گروه B به همراه آمریکا و ولز به مصاف انگلیس می‌رود. اولین دوره حضور او در ایران از سال ۲۰۱۱ آغاز شد و تا سال ۲۰۱۹ ادامه داشت. این طولانی‌ترین دوره مربی تاریخ تیم ملی ایران است.
چیزی که به طور گسترده در آن زمان مورد تحسین قرار گرفت، استقبال کی روش از بازیکنان خارجی که اصالت ایرانی داشتند به اردو تیم ملی بود. این یعنی بازیکنانی با خون ایرانی از کشور‌هایی مانند آلمان، هلند و آمریکا می‌توانند برای آن کشور بازی کنند.
در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل، ایران با تساوی ۰-۰ مقابل نیجریه شروع کرد و سپس با گل دیرهنگام لیونل مسی مقابل آرژانتین یک بر صفر شکست خورد. شکست ۳-۱ مقابل بوسنی و هرزگوین آن‌ها را حذف کرد.
کی روش پس از صعود به مرحله یک چهارم نهایی جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۵، خود را برای جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه آماده کرد. تیم او بسیار بدشانس بود و جواز حضور در مرحله یک هشتم نهایی را کسب نکرد، زیرا تساوی اسپانیا مقابل مراکش به معنای کافی نبودن تساوی ۱-۱ ایران مقابل پرتغال بود.
این ناکامی در جام جهانی در کنار شکست نیمه نهایی در جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ مقابل ژاپن، کی‌روش را برآن داشت تا ایران را ترک کند. او سپس در سپتامبر ۲۰۲۲ پس از سرمربیگری در تیم‌های ملی کلمبیا و مصر دوباره سرمربی ایران شد.
در اروپا، کی روش به احتمال زیاد به خاطر نقشش به عنوان دستیار سرمربی سر الکس فرگوسن در منچستریونایتد و همچنین سرمربی رئال مادرید شناخته می‌شود. اولین دوره او در یونایتد تنها یک فصل به طول انجامید، زیرا به سرعت توسط رئال مادرید تعقیب شد. کی روش با توجه به اینکه فرصت همکاری با زین الدین زیدان، رونالدو و لوئیز فیگو را داشته، به راحتی می‌توانست از این بازیکنان استفاده کند.
با وجود شروع خوب کارلوس کی روش با رئال در فصل ۲۰۰۳/۰۴، اما فصل بد به پایان رسید و کی روش از وظایفش کنار گذاشته شد. استاندارد‌های یونایتد با رفتن او کاهش یافته بود و آن‌ها از بازگشت او در فصل بعد استقبال کردند.
او به عنوان دستیار فرگوسن دو قهرمانی لیگ برتر و لیگ قهرمانان اروپا را به دست آورد و نشان داد که چقدر در نقش خود موثر است. اما در سال ۲۰۰۸ پیشنهاد مربیگری تیم ملی پرتغال برای او آمد که او نتوانست آن را رد کند. کی روش دو سال مربی تیم ملی کشورش بود، سپس هشت سال سرمربی ایران، دو سال کلمبیا، یک سال در مصر شد و سپس در آستانه جام جهانی ۲۰۲۲ به ایران بازگشت.
دستمزد کی روش در ایران در حال حاضر مشخص نیست، اما در جام جهانی ۲۰۱۴ سیزدهمین مربی پردرآمد با دستمزد سالانه ۲ میلیون و ۹۸ هزار دلار بود. او در جام جهانی ۲۰۱۸ با دریافت ۱.۹ میلیون دلار هفتمین مربی پردرآمد بود.

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8266427/کی-روش-با-تجربه-ترین-مربی-جام-جهانی

دکمه بازگشت به بالا