اخبار بین المللی

چهارمین ناکامی لبنان در انتخاب رئیس‌جمهور

چهارمین ناکامی لبنان در انتخاب رئیس‌جمهور
نشست امروز  پارلمان لبنان به منظورانتخاب رئیس‌جمهور به ریاست «نبیه بری» برگزار شد، اما برای چهارمین بار هیچ از نامزد‌های پیشنهادی برای تصدی پست ریاست‌جمهوری نتوانست دو سوم آراء را کسب کند و بار دیگر پارلمان لبنان در انتخاب رئیس‌جمهور ناکام ماند.
نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان، جلسه انتخابات چهاردهمین رئیس‌جمهور این کشور را به ساعت ۱۱ صبح (به وقت محلی) روز پنجشنبه موکول کرد.
انتخاب رئیس جمهور لبنان نیاز به رای دو سوم نمایندگان پارلمان دارد.
درپی ناکامی در انتخاب رئیس جمهور، نبیه بری رئیس پارلمان لبنان اعلام کرد که جلسه بعدی برای انتخاب رئیس جمهور در پنجشنبه آینده برگزار خواهد شد.
رئیس پارلمان لبنان دیروز یکشنبه گفته بود که برای آغاز رایزنی و گفت و گو میان نمایندگان به منظور رسیدن به توافق درباره گزینه ریاست جمهوری آمادگی دارد.
نبیه بری افزوده بود: در قبال بن بست موجود در انتخاب رئیس جمهوری نمی توانم دست روی دست بگذارم زیرا کشور تحمل خلا ناشی از تعطیلی نهادهای رسمی را ندارد.
برخی منابع در داخل پارلمان لبنان دیروز یکشنبه به روزنامه الشرق الاوسط اعلام کردند که اختلافات همچنان درباره ویژگی های نامزد ریاست جمهوری است و گفت و گو ها درباره گزینه ها هنوز آغاز نشده است.
این منابع افزودند: اختلاف ها میان دو طرف همچنان ادامه دارد بطوری که گروه اول شامل حزب الله، جنبش امل و جریان ملی آزاد بر توافقی و اجماعی بودن رئیس جمهوری تاکید دارند و از سوی دیگر حزب نیروهای لبنانی و هم پیمانان آن ها بر انتخاب رئیس جمهوری دارای بیشترین آراء تاکید دارند.
رئیس پارلمان نیز بر انتخاب رئیس جمهوری توافقی و پایبند به توافق طائف اصرار می ورزد.
دوره ریاست جمهوری فعلی میشل عون در ۳۱ اکتبر (نهم آبان ماه) به پایان می‌رسد.
میشل عون ۸۹ ساله سیزدهمین رئیس جمهور لبنان است که با پایان دوره ریاست جمهوری او در نهم آبان ماه امسال با اجماع و انتخاب نمایندگان مجلس، جای خود را به چهاردهمین رئیس جمهور لبنان خواهد داد. 
 

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8266549/چهارمین-ناکامی-لبنان-در-انتخاب-رئیس‌جمهور

دکمه بازگشت به بالا