اخبار بین المللی

پلوسی ادعاهای مقامات غربی درباره پهپادهای ایرانی را تکرار کرد

پلوسی ادعاهای مقامات غربی درباره پهپادهای ایرانی را تکرار
کرد
نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز دوشنبه در ادامه ادعاهای غرب مدعی شد که ایران با تامین پهپاد‌های روسیه برای استفاده علیه اهدافی در اوکراین، جهان را ناامن می‌کند.
به گزارش رویترز، پلوسی پس از دیدار با آندری پلنکوویچ، نخست وزیر کرواسی مدعی شد: فکر می‌کنم ایران اشتباه بزرگی مرتکب شده است.
او ادعا کرد: اول از همه ما باید بتوانیم با پهپاد‌ها مقابله کنیم. این یک فناوری خطرناک است و باید متوقف شود. 
پلوسی روز دوشنبه وارد زاگرب شد تا در نشستی با هدف حمایت از استقلال اوکراین و بازگشت شبه جزیره کریمه به کی‌یف شرکت کند.
پلوسی مدعی شد: «ما مدتی است که تلاش می‌کنیم با ایران توافق هسته‌ای داشته باشیم تا بتوانیم جهان را به مکانی امن‌تر تبدیل کنیم و اکنون آن‌ها با کمک به روس‌ها جهان را به مکانی ناامن تبدیل می‌کنند.»
این در حالی است که پیشتر سه کشور اروپایی انگلیس، آلمان و فرانسه بر پایه ادعا‌های اثبات نشده درباره استفاده روسیه از پهپاد‌های ایران در اوکراین نامه‌ای به سازمان ملل ارسال کرده و خواستار تحقیقات درباره ارتباط این موضوع با نقض قطعنامه شورای امنیت شدند.
تروئیکای اروپایی در حالی خواستار تحقیقات درباره نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت شده است که اخیرا ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا اعلام کرد اعضای این اتحادیه بر سر اقدامات جدید علیه ایران به دلیل آنچه تامین پهپاد برای روسیه می‌خوانند، موافقت کردند.
پیش از این، روسیه ادعا‌های بیان شده درباره استفاده از پهپاد‌های ایرانی در جنگ اوکراین را به شدت رد و اعلام کرده بود که پهپاد‌های ساخت مسکو در عملیات‌ها استفاده می‌شوند.
ساعتی پیش سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز در سخنانی گفت: نمایندگان روسیه و ایران توضیحات جامعی را در خصوص استفاده ادعایی از «پهپاد‌های ایرانی» در اوکراین به سازمان ملل ارائه کردند.

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8266889/پلوسی-ادعاهای-مقامات-غربی-درباره-پهپادهای-ایرانی-را-تکرار-کرد

دکمه بازگشت به بالا