اخبار فضای مجازی

فرصتی تاریخی که از دست رفت/ ایران هیچ سهمی در برگزاری جام جهانی در خلیج فارس ندارد

فرصتی تاریخی که از دست رفت/ ایران هیچ سهمی در برگزاری جام
جهانی در خلیج فارس ندارد
 میزبانی قطر در جام جهانی ۲۰۲۲ می‌توانست فرصتی رویایی برای کشورمان باشد تا در برگزاری بزرگترین جشنواره ورزشی جهان شریک شویم. میزبان خوبی برای تماشاگران دو آتشه فوتبال از سراسر جهان باشیم تا هم فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی خود را به دنیا معرفی کنیم و هم  از جاذبه‌های گردشگری شهر‌های تاریخی اصفهان، یزد، شیراز و حتی جزیره مرجانی و زیبای کیش  برای درآمدزایی و ارتباط نزدیک با دنیای فوتبال استفاده کنیم. جزیره کیش در فاصله ۲۷۰ کیلومتری قطر است  و به همین دلیل هم صحبت اسکان برخی تیم‌های حاضر در جام جهانی در این جزیره زیبا شده بود فارغ ازاینکه آیا امکانات ورزشی مناسب داریم یا نه.
۱۴ اسفند ۱۴۰۰  پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رئیس‌جمهور با انتشار خبری از قول وی «بر ضرورت تدوین طرحی جامع برای همکاری‌های مشترک ایران و قطر در برگزاری جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ تأکید و نوشت: تشکیل کمیته مشترک جام جهانی میان مسئولان مربوطه ایران و قطر می‌تواند گامی مهم و مؤثر در پیشبرد همکاری‌های فی‌مابین باشد… همچنین گزارشی از ظرفیت‌های ایران برای حمل و نقل هوایی و دریایی و میزبانی تیم‌های شرکت کننده در جام جهانی و نیز پذیرش و اسکان گردشگران خارجی ارائه و تصمیمات لازم برای بسترسازی جهت همکاری هر چه بهتر ایران و قطر اتخاذ شد.».  
اما امروز حدود ۸ ماه بعد از انتشار آن خبر نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به بازدید اعضای این کمیسیون از امکانات جزیره کیش گفت: «واقعیت این است که جزیره کیش به هیچ وجه برای پذیرش و استقبال از میهمانان در زمان برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال در قطر مهیا نیست.
 بیژن نوباوه وطن نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به بازدید اعضای این کمیسیون از امکانات جزیره کیش برای پذیرایی از مهمانان خارجی در زمان برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال در قطر گفت: جزیره کیش در حال حاضر به هیچ وجه مهیا برای استقبال از این مهمانان نیست.»
از سویی دیگر با تغییر دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه کل کشور همان کار‌های نصفه و نیمه‌ای که برای آمادگی جزیره کیش در دوران جام جهانی آغاز شده بود، نیمه کاره رها شد!
پیش از این هم سفیر قطر که به همراه وزیر راه کشورمان ۲۱ فروردین ۱۴۰۱  در جزیره کیش حاضر شدند،  رستم قاسمی در آن روز گفت: «بر اساس توافق‌های اولیه در سفر آیت الله رییسی به قطر و دیدار با امیر این کشور اسکان، حمل و نقل هوایی و دریایی بخشی از مسافران و گردشگران جام جهانی ۲۰۲۲ از جمله پشتیبانی‌های ایران از این رویداد خواهد بود.».
ولی حالا این فرصت ایده آل کشور در آستانه جام جهانی چندان توجهی به آن نشده است. «آن هم در حالیکه دو سال قبل سازمان منطقه آزاد کیش با هزینه‌ای ۱۵ میلیارد ریالی آماده‌سازی زمین‌های چمن مجموعه المپیک را نیز انجام داد و تیم ملی هم پیش از چهار بازی سرنوشت‌ساز مقدماتی جام جهانی اردویی در کیش داشت تا به نظر برسد برنامه‌ریزی جدی و مناسبی برای میزبانی مهم‌ترین تورنمنت فوتبالی جهان انجام شده است.».
ولی امروز شاهدیم که حتی جزیره کیش برای میزبانی از خبرنگاران و هواداران فوتبال خودمان که می‌خواهند به جام جهانی بروند آمادگی کاملی ندارد و آن‌ها نیز برای اسکان در کیش و رفت و آمد به قطر با مشکلات زیادی روبه رو خواهند بود. این بزرگترین تصویر از ناهماهنگی دستگاه‌های مختلف کشور در بهره‌برداری از فرصتی ایده آل بود تا هم فرهنگ‌مان را به مردم فوتبالدوست دنیا نشان بدهیم و هم درآمدزایی کنیم، اما افسوس که اکنون انجمن طبیعت‌گردی از عدم رزرو حتی یک تخت از ۲۰ هزار تخت در نظر گرفته شده برای گردشگران جام جهانی در کیش خبر می‌دهد! آن هم در جام جهانی که حتی نمادش را یک ایرانی طراحی کرده است.  
به نظر می‌رسد در فاصله ۲۷ روز تا جام جهانی در بخش گردشگری و سهیم شدن در برگزاری بزرگترین رویداد ورزشی جهان با همسایه جنوبی کشورمان فرصت طلایی را از دست دادیم آن هم در نخستین جام جهانی که در حاشیه حوزه خلیج فارس برگزار می‌شود. فقط امیدواریم که تیم ملی با انجام بازی‌های خوب بتواند نتایج تاریخی را برای فوتبال کشورمان رقم بزند تا شاید برای آینده برنامه‌ریزی بهتری در زمینه ورزش، گردشگری ورزشی و حتی زیر ساخت‌های ورزش کشورمان داشته باشیم.

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8267114/فرصتی-تاریخی-که-از-دست-رفت-ایران-هیچ-سهمی-در-برگزاری-جام-جهانی-در-خلیج-فارس-ندارد

دکمه بازگشت به بالا