اخبار فرهنگی هنری

«باغ حاج علی» روایت زندگی حاج مهدی سلحشور

«باغ حاج علی» روایت زندگی حاج مهدی سلحشور
کتاب باغ حاج علی نوشته نوید نوروزی است. انتشارات مرز و بوم این کتاب را روانهٔ بازار کرده است. این اثر حاوی خاطرات «حاج مهدی سلحشور» از جنگ میان ایران و عراق است. 
درباره کتاب باغ حاج علی
کتاب باغ حاج علی از اعزام اول به جبهه آغاز شده است. این کتاب با خرد جمعی افرادی که در جبهه حاضر بوده‌اند، نوشته شده است و حاصل گفت‌وشنودها و مرور خاطرات آن‌ها با یکدیگر است. این خاطرات شامل عملیات کربلای ۸ هم می‌شود.
نام این کتاب به یاد فرماندهٔ لشکر ۱۰ سیدالشهدا (ع) به نام «حاج علی فضلی» به‌وسیلهٔ «مهدی سلحشور» انتخاب شده است.
مهدی سلحشور در ۱۶ مهر ۱۳۵۰ که نیمه‌شعبان هم بود، در محله امامزاده حسن(علیه‌السلام) در جنوب تهران متولد شد. ۷ساله بود کهانقلاب شد.
یک روز پدرش دست او را گرفت و به گروه هنری مسجد حضرت علی‌اکبر(علیه‌السلام) سپرد و به این شکل، او وارد عرصه سرود و مداحیشد. اولین نغمه‌هایی که خواند، درباره شهدا بود. هم‌زمان با فعالیت در مسجد، در مدرسه هم عضو گروه سرود بود و به صورت گروهی وتک‌نفره فعالیت می‌کرد.
مهدی سلحشور در آغاز جنگ تحمیلی به سن قانونی نرسیده بود و نمی توانست از طریق مسجد محل وارد جبهه شود. علاقه او به جبههباعث شد به مسجد سیدالشهداء(علیه‌السلام) برود و سن خود را بیشتر اعلام کند. او بالأخره در سال ۱۳۶۵ موفق شد از طریق پایگاهمقداد تهران به کردستان برود.
بعد از غائله کردستان به تیپ ۱۱۰ خاتم الانبیاء(ص) پیوست و سپس به لشکر ۱۰ سیدالشهداء(علیه‌السلام) ملحق شد و تا پایان دفاعمقدس در این لشکر حضور داشت.
سلحشور پس از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ در حوادثی مانند جنگ خلیج فارس، مقابله با ضد انقلاب در کردستان و همینطور بحران سوریه بهعنوان نیروی داوطلب بسیجی حضور داشت.
همچنین آیین رونمایی کتاب« باغ حاج علی» خاطرات حاج مهدی سلحشور از دفاع مقدس شنبه ۷ آبان در تالار سوره حوزه هنری انقلاب اسلامی تهرانرونمایی می‌شود.

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8269277/باغ-حاج-علی-روایت-زندگی-حاج-مهدی-سلحشور

همچنین بررسی کنید
نزدیک
دکمه بازگشت به بالا