اخبار فرهنگی هنری

جایزه عکاسی علمی به بابک تفرشی اعطا شد

جایزه عکاسی علمی به بابک تفرشی اعطا شد
انجمن عکاسی انگلیس که معمولاً به عنوان انجمن عکاسی سلطنتی (RPS) شناخته می‌شود، یکی از قدیمی‌ترین انجمن‌های عکاسی جهان است. این انجمن در سال ۱۸۵۳ در لندن به عنوان انجمن عکاسی لندن با هدف ترویج هنر و علم عکاسی تأسیس شد.
جوایز انجمن عکاسی انگلیس (RPS) در صد و چهل و چهارمین سال برگزاری این رویداد، به افرادی که در زمینه تصویر ثابت و متحرک کار می‌کنند، تعلق گرفت و در این میان نام «بابک تفرشی»، عکاس ایرانی به عنوان برنده بخش عکاسی علمی اعلام شده است.
جوایز این انجمن، دستاورد‌های مهم در عکاسی را ارج می‌نهند و استعداد‌های جدید و نوظهور را به نمایش می‌گذارند.
دریافت‌کنندگان جوایز امسال با عنوان RPS ۲۰۲۲ داستان‌های قابل توجهی را روایت می‌کنند و کار آن‌ها گواهی بر قدرت عکاسی در الهام‌بخشی، ارتقا، برانگیختن تغییر و ایجاد رفاه اجتماعی، فرهنگی و شخصی است.
جوایز این انجمن در ۱۷ دسته شامل کاربرد‌های مختلف عکاسی از جمله عکاسی علمی است. البته این دسته‌بندی همچنان در حال تکامل است تا روش‌های جدید مشاهده، ثبت وقایع و اشتراک‌گذاری عکاسی را منعکس کنند.
تفرشی اکنون با عکسی با نام «دره مرگ» (Death Valley) برنده جایزه ۲۰۲۲ بخش عکاسی علمی شده است.
انجمن عکاسی انگلیس در بیانیه‌ای آورد: بابک تفرشی، عکاس علمی نشنال جئوگرافیک، به خاطر ادغام هنر و علم از طریق داستان‌های بصری امسال به عنوان برنده اعلام می‌شود.

وی در حساب صفحه مجازی خود در واکنش به دریافت این جایزه نوشت: من از دریافت جایزه ۲۰۲۲ انجمن عکاسی انگلیس برای عکاسی علمی هیجان زده هستم. اکنون جوایز انجمن عکاسی سلطنتی در ۱۴۴ امین سال، قدیمی‌ترین رویداد معتبر و یکی از ارزشمندترین جوایز عکاسی هستند.
بابک تفرشی با نام کامل بابک امین تفرشی، زاده متولد ۱۳۵۷ در تهران است که به عنوان یک عکاس، روزنامه‌نگار علمی و ستاره‌شناس آماتور شناخته می‌شود.
او خالق و کارگردان برنامه The World At Night (TWAN)، یک برنامه بین‌المللی است که در آن عکاسان از سراسر جهان تصاویری از آسمان شب را که در بالای نقاط دیدنی قابل توجه سیاره زمین دیده می‌شود، به ثبت می‌رسانند و به اشتراک می‌گذارند.
وی همچنین عضو هیئت مشاوران ستاره‌شناسان بدون مرز است.بابک تفرشی در سال ۲۰۰۹، در تلاشی مشترک با کارولین پورکو، مدیر تصویربرداری طرح کاسینی ناسا، برنده جایزه لنارت نیلسون (Lennart Nilsson) برای بهترین عکاسی علمی شد.
نام هدی افشار، یک عکاس ایرانی دیگر نیز در میان برندگان جوایز امسال انجمن عکاسی انگلیس دیده می‌شود.

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8269878/جایزه-عکاسی-علمی-به-بابک-تفرشی-اعطا-شد

همچنین بررسی کنید
نزدیک
دکمه بازگشت به بالا