اخبار بین المللی

قبرس برای ترسیم مرز‌های دریایی با لبنان وارد مذاکره شد

قبرس برای ترسیم مرز‌های دریایی با لبنان وارد مذاکره
شد
الیاس بوصعب، نایب رئیس پارلمان لبنان امروز (جمعه) از دیدار اعضای هیاتی از قبرس با رئیس جمهوری کشورش در بیروت و گفت‌وگوی آن‌ها درباره پرونده ترسیم مرز‌های دریایی میان دو کشور خبر داد.
به گزارش النشره، او گفت: هدف از دیدار امروز با هیئت قبرس، گفتگو درباره موضوعاتی بود که بین لبنان و قبرس در خصوص پرونده ترسیم مرز‌های دریایی به بن بست رسیده بود؛ چرا که در گذشته نظرات مختلفی وجود داشت و توافقی حاصل شد، اما به نتیجه نرسید.
بوصعب گفت: پس از تفاهم روز گذشته در مورد نقطه ۲۳ در خصوص مرز‌های جنوبی، طرف قبرسی درخواست دیدار با ما را داشت. موضوع نرسیم مرز‌ها به برخی وزارتخانه‌ها نیز مربوط می‌شود و به همین منظور هیئت قبرس با «علی حمیه» وزیر کار و حمل و نقل دیدار می‌کند و برای حل و فصل موارد اختلافی میان دو طرف تلاش می‌شود.
او ادامه داد: همکاری با قبرس مانند همکاری با دولت دشمن (رژیم صهیونیستی) نیست و همین مسئله امور را تشهیل و تسریع می‌کند. میشل عون دستوراتی برای تسریع هر چه بیشتر در زمینه ترسیم مرز‌ها داده است، بنابراین جلسه امروز برای قرار دادن کار‌ها در مسیر درست بود. نکاتی که معلق باقی می‌ماند موارد مربوط به مرزبندی در شمال است و به همین منظور ما بار دیگر خواستارارتباط با سوریه شدیم.
بو صعب همچنین تاکید کرد: ما فقط پس از توافق و تفاهم با سوریه پرونده قبرس را به سرانجام خواهیم رساند؛ زیرا این اتفاقی است که بین کشور‌های دوست می‌افتد.
هیات قبرس نیز در بیانیه‌ای پس از دیدار با عون و بوصعب در کاخ ریاست جمهوری لبنان در منطقه بعبدا در بیروت تاکید کرد: لبنان کشور دوست قبرس است و مشکلی میان دو کشور وجود ندارد که قابل حل و فصل نباشد. مذاکرات در مورد پرونده انرژی را ادامه خواهیم داد و باید سرمایه‌گذاری‌ها را در این زمینه بیشتر کنیم.
لبنان پیشتر پیامی از وزارت خارجه قبرس مبنی بر آغاز گفتگو در خصوص حل مشکلات مرزی میان دو کشور در سایه توافق بین لبنان و فلسطین اشغالی دریافت کرده بود.
لبنان پس از موفقیت در پرونده ترسیم مرز‌های دریایی با رژیم صهیونیستی تلاش‌ها برای دستیابی به توافقات مشابه با سوریه و قبرس را در دستور کار خود قرار داده است.

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8269723/قبرس-برای-ترسیم-مرز‌های-دریایی-با-لبنان-وارد-مذاکره-شد

دکمه بازگشت به بالا