اخبار بین المللی

حزب‌الله: مقاومت لبنان معادله‌ خود را به آمریکا تحمیل کرد

حزب‌الله: مقاومت لبنان معادله‌ خود را به آمریکا تحمیل
کرد
شیخ علی دعموش، معاون رئیس شورای اجرایی حزب‌الله لبنان در سخنانی گفت که امضای توافق ترسیم مرز‌های دریایی میان کشورش و فلسطین اشغالی یک دستاورد بزرگ و مهم است که زمینه خارج کردن لبنان از بحران اقتصادی و معیشتی را فراهم می‌کند.
به گزارش النشره،  او گفت: این توافق نتیجه یک روند مذاکره دشوار است که لبنان با آمریکایی‌ها داشت نه با اسرائیلی‌ها. لبنان در پرونده ترسیم مرز‌ها با آمریکایی‌ها مذاکره می‌کرد، نه اسرائیلی‌ها؛ زیرا کسی که لبنان را محاصره کرد و سال‌ها به شرکت‌ها اجازه اکتشاف و استخراج نفت و گاز را نداد و در این راستا وقت کشی می‌کرد، آمریکا بود.
شیخ دعموش افزود: هدف این بود که لبنانی‌ها را تحت فشار قرار دهند تا آن‌ها را علیه مقاومت تحریک کنند و به لبنانی‌ها بگویند که مقاومت مشکل و عامل بحران‌های لبنان است، اما شکست خوردند، چراکه ملت لبنان استقامت کردند و تحمل کردند و در اوج درجه هوشیاری بودند. آن‌ها (آمریکایی‌ها) شکست خوردندِ چراکه مقاومت توانست معادله خود را تحمیل کند و آمریکایی‌ها را وادار به تسریع در روند امضای توافق کند؛ آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها از جنگی می‌ترسیدند که آماده آن نبودند.
او خاطرنشان کرد: لبنان پس از توافق دیروز اکنون فرصتی تاریخی برای بهبودی وضعیت خود دارد، زیرا ثروت نفت و گازی که اکنون لبنان در اختیار دارد، می‌تواند آن را از بحران‌های مالی و اقتصادی خارج کند.
پس از امضای توافق ترسیم مرز‌های دریایی میان لبنان و فلسطین اشغالی و تحویل و مبادله اسناد مربوطه توسط هیاتی از لبنان و رژیم صهیونیستی در چادر سازمان ملل متحد در ناقوره، «آموس هوکشتاین» میانجی آمریکا در سخنانی گفت که دلیل امتیازدهی آمریکا و رژیم صهیونیستی به لبنان ترس از حزب الله بود.
میانجی آمریکا در پرونده ترسیم مرز‌های دریایی میان لبنان و فلسطین اشغالی در این باره اذعان کرد که دلیل چشم پوشی‌ها و امتیاز دهی‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی به نفع لبنان، ترس از شکل گیری جنگ بوده است.
ریاست جمهوری لبنان پنج‌شنبه اعلام کرد که میشل عون نامه رسمی آمریکا درباره ترسیم مرز‌های آبی با رژیم صهیونیستی را امضا کرد.در ادامه امضای توافق مزبور هیاتی از لبنان و رژیم صهیونیستی در ناقوره و در چادر سازمان ملل متحد همراه با هوکشتاین حضور یافته و اسناد تحویل و مبادله شد.

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8269713/حزب‌الله-مقاومت-لبنان-معادله‌-خود-را-به-آمریکا-تحمیل-کرد

دکمه بازگشت به بالا