اخبار بین المللی

فاش شدن نقش شرکت انگلیسی در شیوع سرطان در عراق

فاش شدن نقش شرکت انگلیسی در شیوع سرطان در عراق
وبسایت دیزدند ویس افشا کرد، شرکت بریتیش پترولیوم باعث شیوع سرطان در عراق شده، اما رسانه‌های غربی و به ویژه انگلیسی تلاش دارند تا بر این مسئله سرپوش نهاده و اجازه انتشار اخبار مربوط به ارتباط شرکت با شیوع این بیماری را نمی‌دهند.
براساس این گزارش که رسانه‌های عراقی نیز آن را مورد توجه قرار دادند، جوامعی که در نزدیکی میادین نفتی زندگی می‌کنند و در آن اقدام به سوزاندن گاز متصاعد شده از چاه‌ها در فضای آزاد می‌شود، به شدت با خطر ابتلا به سرطان خون مواجه هستند.
سازمان ملل متحد هم در این رابطه اعلام کرد، این مناطق که در جنوب عراق واقع هستند، جدیدترین مناطق قربانی شده در راس لیست اولویت‌های پرونده‌های حقوق بشر محسوب می‌شوند.
در ادامه این گزارش آمده است، سوزاندن گاز خارج شده همراه با نفت موجب پخش آلودگی‌های سرطان زا در منطقه اطراف آن شده است و در این رابطه بدترین منطقه در حومه استان بصره در جنوب عراق به ثبت رسیده است که بالاترین آلودگی را دارد.
در ادامه گزارش تاکید شده است، آنچه که در این رابطه در رسانه‌های غربی مغفول نگه داشته شده است، آن است که شرکت بزرگ انگلیسی به شدت در نقض‌های حقوق بشر در کشوری که به دلایل واهی مورد تجاوز و اشغال قرار گرفته نقش داشته و علاوه بر برداشت حجم عظیمی از نفت عراق توسط این شرکت و دیگر شرکت‌های آمریکایی و انگلیسی، شرکتی همچون بریتش پترولیوم نابسامانی بزرگی در محیط زیست عراق هم به وجود آورده است.
این رسانه تاکید کرد با استفاده از داده‌های به دست آمده از ماهواره‌ها می‌توان ثابت کرد، میدان نفتی الرمیله بزرگترین میدان نفتی بصره، که پیمانکار آن شرکت بریتش پترولیوم است، بیشتر از هر میدان گازی در سطح جهان، گاز‌های خارج شده از چاه‌ها را می‌سوزاند.

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8270672/فاش-شدن-نقش-شرکت-انگلیسی-در-شیوع-سرطان-در-عراق

دکمه بازگشت به بالا