اخبار بین المللی

شکایت روزنامه نگاران از وزیر خارجه پیشین آمریکا به دلیل جاسوسی

شکایت روزنامه نگاران از وزیر خارجه پیشین آمریکا به دلیل
جاسوسی
شبکه تلویزیونی آر تی از طرح شکایت علیه مایک پمپئو، وزیر امور خارجه سابق آمریکا و رئیس پیشین سیا به دلیل نقض حریم خصوصی و جاسوسی از افراد ملاقات کننده با جولیان آسانژ خبر داد. ویکی لیکس لحظه‌ای را که مایک پمپئو در جریان یک رویداد در اوهایو، برگه ابلاغیه قضایی را دریافت می‌کند، منتشر کرد.
دو وکیل و دو روزنامه نگار با طرح شکایتی مدعی شده اند حقوق آن‌ها بر اساس متمم چهارم قانون اساسی آمریکا نقض شده است. به گفته این افرد، زمانی که آن‌ها به دیدار جولیان آسانژ در سفارت اکوادور در لندن رفته بودند دولت آمریکا و موسسات دیگر از اطلاعات شخصی آن‌ها جاسوسی کرده اند. این افراد مدعی اند آن‌ها بدون هیچ توجیه مناسبی هدف جاسوسی قرار گرفته اند، حقوق آن‌ها نقض شده است و دولت بدون طی روند قانونی به اطلاعات شخصی آن‌ها دسترسی پیدا کرده است. این‌ها مواردی است که آن‌ها در شکوایه خود قید کرده اند.
در این شکوائیه آمده است: «پیش از دیدار، از هر یک از آن‌ها خواسته شد وسایل الکترونیکی خود، نظیر گوشی‌های هوشمند، لپ تاپ و … را به کارکنان «یو سی گلوبال» تحویل دهند. بدون اطلاع بازدیدکنندگان … و بدون رضایت آن ها، کارکنان یو سی گلوبال، بدون آگاهی دولت اکوادور، اطلاعات موجود در دستگاه‌ها را کپی کردند. یو سی گلوبال سپس اطلاعات مذکور را به سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) تحویل داد که در آن زمان مایک پمپئو ریاست آن را برعهده داشت.»
آن‌ها خواستار دریافت غرامت به دلیل اضطراب ناشی از نقض حریم خصوصی شان به دست سازمان جاسوسی آمریکا، سیا هستند. باید به یاد داشته باشیم که این نخستین باری نیست که از شرکت یو سی گلوبال که نام آن در شکوائیه آمده است به دلیل چنین اقداماتی تحقیق می‌شود. کارمندان سابق یو سی گلوبال هم اعلام کرده اند که از جولیان آسانژ و وابستگان او جاسوسی می‌کرده اند. کارمندان سابق یو سی گلوبال که در اسپانیا از آن‌ها بازجویی شده است در این باره شهادت داده اند. نکته جالب توجه این است که این شکوائیه به صورت خاص درباره مایک پمپئو و نقش او به عنوان مدیر سیا است. برابر گزارش‌ها پمپئو فکر و ذکرش جولیان آسانژ بود. حتی طرح‌هایی را گفته بود برای ترور احتمالی جولیان آسانژ آماده کنند. وکیلی که وکالت شاکیان را در این پرونده بر عهده دارد درباره مایک پمپئو، مدیر سابق سیا، چنین گفته است.
این وکیل گفته است: «اگر می‌شود یک روزنامه نگار خارجی را به دلیل انتشار اسناد واقعی تحت پیگرد قضایی قرار داد، در این صورت هیچ خبرنگاری در امنیت نیست. از قرار معلوم مایک پمپئو گمان می‌کند وکلایی که وکالت خبرنگاران را بر عهده دارند هم نباید در امنیت باشند. این اقدامات شنیع است.»
نکته جالب این است که درست در روزی که این شکوائیه به مایک پمپئو تحویل شد، وزیر امور خارجه کنونی آمریکا توئیتی در حمایت از خبرنگاران و آزادی مطبوعات منتشر کرد. باید به یاد داشته باشیم که جولیان آسانژ در زندان بلمارش لندن زندانی است. او برای استرداد نشدن به آمریکا مبارزه می‌کند. در صورتیکه آسانژ به آمریکا استرداد شود، احتمالا با حکم ۱۷۵ سال زندان رو به رو خواهد شد. در حال حاضر شاهد شکایت از مایک پمپئو، وزیر امور خارجه سابق آمریکا و رئیس پیشین سیا، به دلیل نقض حقوق افرادی که با جولیان آسانژ دیدار کرده اند و نقض حریم خصوصی آن‌ها هستیم. باید منتظر باشیم و ببنیم این شکایت در نهایت منجر به آن می‌شود که مایک پمپئو در دادگاه حاضر شود یا نه.

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8274850/شکایت-روزنامه-نگاران-از-وزیر-خارجه-پیشین-آمریکا-به-دلیل-جاسوسی

دکمه بازگشت به بالا