اخبار سیاسی

دشمن کلیت ایران را هدف قرار داده است/ باید ید واحده باشیم

دشمن کلیت ایران را هدف قرار داده است/ باید ید واحده
باشیم
علی لاریجانی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در مراسم یادبود مرحوم عسگراولادی که عصر امروز (شنبه ۱۴ آبان) در حوزه هنری برگزار شد، طی سخنانی اظهار کرد: اگر بخواهیم یک سیاستمدار تراز جمهوری اسلامی معرفی کنیم همان مرحوم عسگراولادی است. یکی از خصوصیات ویژه ایشان شناخت از دوست و دشمن بود.
وی افزود: او می‌دانست آمریکا و غرب نسبت به ایران چه نگاه شیطنت‌آمیزی دارند و وضعیت دشمنان را خوب می‌شناخت و صف دشمن و دوست را مخلوط نمی‌کرد. او به درستی از نگاه تاریخی آمریکا و غرب آگاه بود.
لاریجانی با اشاره به برخی اقدامات دشمنان در زمینه حوادث اخیر، گفت: خیلی عجیب است در یکی از کشور‌های همسایه ما آمریکایی‌ها به صراحت به گروه‌های ضدانقلاب می‌گویند که شما باید در ایران فعالیت کنید و به آنان فشار می‌آورند که این کار را انجام دهند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: در گذشته هم نظیر این ماجرا‌ها را کم نداشتیم، ولی آنان اشتباه می‌کنند که فکر می‌کنند با چند انفجار و ترور می‌توانند در کشور ایجاد مشکل کنند. ما در داخل ممکن است اختلافاتی داشته باشیم، اما ملت ایران شما را می‌شناسند و می‌دانند شما دلسوز مردم نیستید.
وی تاکید کرد: درست است که مشکلاتی در کشور وجود دارد، اما حریف و دشمن ما سناریوی بزرگتری را به وجود آورده است و دیگر مسئله کلیت ایران مطرح است و باید در برابر آن به تعبیر رهبری ید واحده بود.
وی با بیان اینکه اگر ما همه حقیقت را در جوف خود نبینیم، خیلی از مشکلات را حل می‌کند، گفت: مرحوم عسگراولادی یک بار تعریف می‌کرد که امر به معروف و نهی از منکر این نیست که اگر کسی در تاکسی موسیقی گوش می‌کند به او تذکر دهید؛ شما باید تشکیلات داشته باشید تا قوی شوید و اول باید یاد بگیرید حرف طرف مقابل را گوش دهید.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: یکی از مسائلی که ما امروز به آن نیاز داریم گوش دادن است. شاید در گوشه‌ای از سخنان طرف مقابل هم یک حرف حقی وجود داشته باشد. ویژگی ممتاز شهید مطهری همین بود که حرف حق را در زبان هرکس می‌دید آن را قدر می‌دانست. حرف حق را از هرکجا می‌شنویم باید قدر بنهیم و آقای عسگراولادی نیز این چنین بود.
لاریجانی تصریح کرد: اگر آنچه که ابن‌سینا به عنوان عقل اصیل می‌شناخت همراه روشن‌بینی صبر و تحمل باشد و حقیقت‌گرا باشیم آن وقت جامعه به تعالی می‌رسد. اگر بخواهیم این عقل اصیل را در جامعه پیاده کنیم آن وقت باید تنوع فکری و سلایق مختلف را پذیرفت و شنید و حرف حق را شنید. اگر هرکس در جامعه روی سلیقه خود مصر باشد، مشکلات به سادگی حل نمی‌شوند، اما اگر عقل اصیل حاکم باشد حرف‌های حق و نظرات مختلف شنیده و تحمل می‌شود.
رئیس سابق مجلس شورای اسلامی متذکر شد: عزت مسلمین امروز جز این است که چشمشان به جمهوری اسلامی است که ببینند این کشور قوی هست یا نیست؟ اگر نباشد آنوقت آن مسلمین روشن‌بین نگران می‌شوند.
وی افزود: امروز مشکل اصلی کشور اقتصاد است؛ این مسائل دیگر هم هست، اما مشکل اصلی همان اقتصاد است و اینکه رشد اقتصادی آن ضعیف است. سوال این است که کشوری که امکانات و نیروی انسانی فراوان دارد نمی‌تواند جهش کند؟ حتماً می‌تواند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه دشمن هم می‌داند اگر این سنگ‌ها از پیش راه کشور برداشته شود این کشور جهش می‌کند، ادامه داد: برویم و ببینیم عقل اصیل چه می‌گوید و مشکل اصلی کشور چیست و کارشناسان اقتصادی چه می‌گویند؟ اینجا دیگر عرصه شعار نیست. باید ببینیم اصل مشکل کشور چیست و تمرکز اصلی را بر آنجا بگذاریم. فرهنگ و دانشگاه ما باید به آن کمک کند و کشور ما قدرت پرش دارد.
وی با بیان اینکه ما نباید خودمان را گرفتار فشار خارجی کنیم، گفت: دشمن کارش مشکل درست کردن است؛ هنر سیاست‌ورزی حل این مشکل با هزینه کمتر است. باید حکمرانی ما همراه با فرهنگ، دیانت و هوش باشد که همان عقل اصیل است.
لاریجانی با بیان اینکه یک جامعه وقتی هم افزایی در قدرت دارد که وفاق داشته باشد و ما باید بیشتر روی وحدت اجتماعی کار کنیم، گفت: این بداخلاقی‌های امروز در جامعه یک مقدار به چیز‌های دیگری برمی‌گردد. تربیت اجتماعی، اخلاق اجتماعی را به همراه دارد. ما بعضی از کارهایمان در حوزه سیاسی در اخلاق اجتماعی تاثیرگذار بوده است، یعنی به محض اینکه کسی حرفی بزند که دیگری نپسندد به او فحاشی شود.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: ما می‌توانیم باهم نظر مخالف داشته باشیم و مرز فکری داشته باشیم، اما معنایش عدم گفتگو و فحاشی نیست. جامعه باید حرف‌های مختلف را بشنود و تصمیم بگیرد. مرحوم عسگراولادی نقلی از امام راحل داشت که راه را راه اکثریت قرار دهید و اقلیت را هم قانع کنید! هنر سیاست‌ورزی این است.
وی در حاشیه مراسم در جمع خبرنگاران در واکنش به اظهارات اخیر رییس جمهوری آمریکا مبنی بر تلاش برای آزادی ایران، تاکید کرد: اظهارات ایشان نشان می‌دهد که ملت ایران را نمی‌شناسد. در کل آمریکایی‌ها درباره شناخت ملت ایران کاستی بسیار دارند. البته این مختص ایران نیست و در موضوع حمله به عراق هم نشان دادند که عقل درستی در کار‌ها ندارند.
لاریجانی درباره رادیکال‌شدن فضای اعتراضات در کشور تاکید کرد: رادیکال کردن این مسائل باعث آشفتگی در جامعه می‌شود و این به ضرر کلیت جامعه است. در فضای آشفته هر طرفی حتی اگر حرف حساب هم داشته باشد شنیده نمی‌شود؛ همه باید توجه کنند که راه درست زیستن اجتماعی این است که هرکس حرفی دارد با آراستگی بیان کند.

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8276059/دشمن-کلیت-ایران-را-هدف-قرار-داده-است-باید-ید-واحده-باشیم

دکمه بازگشت به بالا