اخبار بین المللی

مردم مولداوی خواستار استعفای رئیس‌جمهور شدند

مردم مولداوی خواستار استعفای رئیس‌جمهور شدند
شرکت کنندگان در تظاهرات اعتراضی روز یکشنبه در «کیشینو» پایتخت مولداوی قطعنامه‌ای را تصویب کردند که در آن «مایا ساندو» رئیس‌جمهور مولداوی و دولت ناتالیا گاوریلیتا را مسئول بحران اقتصادی کنونی دانسته و خواستار استعفای آن‌ها شدند.
به گزارش خبرگزاری تاس، آن‌ها در بیانیه‌ای گفتند: «ما، شرکت کنندگان در اعتراضات ۶ نوامبر، خواستار رای عدم اعتماد به رئیس‌جمهور و دولت هستیم. ما از پلیس و نهاد‌های انتظامی می‌خواهیم فشار‌ها را متوقف کنند.»
در این بیانیه آمده است: «رژیم سندو همه سازمان‌های دولتی را تصرف کرده، کشور را به جدی‌ترین بحران سوق داده و به جای تلاش برای یافتن راه‌هایی برای خروج از بحران، سرکوب مخالفان را به راه انداخته است.»
پیش‌تر نیز چند هزار تظاهرکننده در مولداوی با برپایی چادر‌هایی در پایتخت این کشور اقدامات سران طرفدار غرب را محکوم و از افزایش شدید قیمت‌ها انتقاد کردند.
به گزارش تاس رئیس‌جمهور و حزب او علیه مردم این کشور عمل می‌کنند. مولداوی به یک کشور تحت کنترل پلیس درآمده است که در آن سازمان‌های مجری قانون به عنوان ساختار‌های سرکوبگر عمل می‌کنند و مقامات امنیت ملی را با تحریک جنگ در کشور به خطر می‌اندازند.
«ایلان سور» رهبر حزب سور در یک سخنرانی ویدیویی گفت که رهبران کشور در مقابله با چالش‌ها ناکام هستند و کشور را به بحران اقتصادی و انرژی کشانده اند.
پس از این تجمع، فعالان تاج گل‌های تشییع جنازه که در مجالس ترحیم استفاده می‌شود را به ساختمان ریاست‌جمهوری آوردند و قبوض آب و برق را در مقابل ورودی آن به آتش کشیدند.
چندین هزار نفر در تظاهرات مخالفان در شهر «کیشینو» پایتخت مولداوی که خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی هستند، شرکت کردند.
مردم به افزایش قیمت منابع انرژی و پایین آمدن استاندارد‌های زندگی اعتراض می‌کنند. آن‌ها خواستار استعفای «مایا ساندو» رئیس‌جمهور مولداوی و دولت و همچنین خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی هستند.

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8276918/مردم-مولداوی-خواستار-استعفای-رئیس‌جمهور-شدند

دکمه بازگشت به بالا