اخبار بین المللی

بازتاب ساخت موشک هایپرسونیک سپاه پاسداران ایران در رویترز

بازتاب ساخت موشک هایپرسونیک سپاه پاسداران ایران در
رویترز
 خبرگزاری رویترز با بازتاب خبر ساخت موشک مافوق صوت بدست نیروهای سپاه پاسداران ایران به نقل از فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداراننوشت: ایران یک موشک بالستیک مافوق صوت ساخته است. این سخنان احتمالاً سبب تشدید نگرانی‌ها درباره توانمندی‌های موشکی ایران می‌شود. امیرعلی حاجی زاده اعلام کرد «این موشک سرعت بالایی دارد و می‌تواند در داخل و خارج از جو مانور دهد. این موشک سامانه‌های پیشرفته ضد موشکی دشمن را هدف قرار می‌دهد و یک جهش بزرگ نسلی در حوزه موشکی است.»
این خبرگزاری در ادامه اعلام کرد موشک‌های مافوق صوت می‌توانند با سرعتی معادل حداقل پنج برابر سرعت صوت حرکت کنند و مسیر حرکت آن‌ها پیچیده است و همین مسئله سبب می‌شود رهگیری آن‌ها دشوار شود. هنوز هیچ گزارشی وجود ندارد مبنی بر اینکه چنین موشکی در ایران آزمایش شده باشد. جمهوری اسلامی توانسته است صنایع بومی بزرگی برای تولید تسلیحات آنهم درشرایط تحریم‌های بین المللی ایجاد کند.
رویترز در پایان نیز به آزمایش موشکی هفته گذشته اشاره و اعلام کرد هفته گذشته نیز مقامات ایران اعلام کردند قائم ۱۰۰ را آزمایش کرده اند که نخستین ماهواره بر سه مرحله‌ای ایران بود. این ماهواره بر می‌تواند ماهواره‌هایی تا وزن هشتاد کیلوگرم را در مدار پانصد کیلومتری ازسطح زمین قرار دهد. آمریکا این اقدامات ایران را بی ثبات کننده خوانده است، زیرا آمریکا معتقد است از این ماهواره بر‌ها می‌توان برای انتقال سرجنگی هسته‌ای (کلاهک هسته ای) استفاده کرد. البته ایران انکار می‌کند که خواهان ساخت سلاح هسته‌ای است.

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8280118/بازتاب-ساخت-موشک-هایپرسونیک-سپاه-پاسداران-ایران-در-رویترز

دکمه بازگشت به بالا