اخبار سیاسی

قاضی سوئدی حتی دفاعیات پدرم را نخوانده است

قاضی سوئدی حتی دفاعیات پدرم را نخوانده است
مجید نوری که به اتفاق مادر خود برای ملاقات با پدر روز چهارشنبه به سوئد سفر کرده بود در گفتگو با خبرنگار ایرنا می‌گوید، پدرم همچنان در انفرادی به سر می‌برد و دسترسی به پزشک ندارد.
وی افزود: پدرم به دلیل حلال نبودن غذاها، در تغذیه محدودیت دارد.
مجید نوری می‌گوید، اقدامات مسوولان زندان و دادگاه باعث اذیت پدرم و اخلال در روند پیشرفت پرونده می‌شود و این اقدامات به گونه‌ای انجام می‌شود که غیرقانونی نباشد و از بند‌هایی از قانون استفاده می‌شود که دست آن‌ها را برای فشار به زندانی باز می‌گذارد.
 شما اخیرا در سفری که به سوئد داشتید توانستید با پدرتان در زندان ملاقات کنید. لطفا بفرمایید که این ملاقات به چه صورت بود.
مجید نوری: روز چهارشنبه ۱۸ آبان به همراه مادرم به سوئد سفر کردم تا بتوانیم روز پنج شنبه با پدر دیدار داشته باشیم. ملاقاتی یک ساعته با پدر داشتیم که متاسفانه مساله عدم دسترسی ایشان به پزشک کماکان وجود دارد؛ و این مساله برای ما و وکلا بسیار عجیب است.
تنها دسترسی پدر به پزشک بعد از پیگیری‌های متعدد و به دلیل عوارض ضرباتی است که به سر او هنگام کتک خوردن از پلیس سوئد به وجود آمده که برای او دارو تجویز شده، ولی دارو‌ها به وی داده نمی‌شود. به نظر می‌رسد هر باری که مشکلی پیش می‌آید سعی میکنند به نحوی باعث آزار و اذیت شوند.
حتی در ملاقات اخیر زمانی که خواستیم کتابی را که تهیه کرده بودیم به او بدهیم مانع شدند. یکی دیگر از آزار‌هایی که پدرم در زندان تحمل می‌کند، توهین و تحقیر مقامات زندان است. در زندان به دلیل اینکه پدرم زبان سوئدی متوجه نمی‌شود از این مساله استفاده می‌کنند تا او را مسخره کنند و به او بخندند.
وضعیت سلول به چه صورت است؟
مجید نوری: زندان از بیرون بسیار زیبا و به قول معروف لاکچری است. سلول پدرم یک اتاق ۸ متری است که یک تخت و دستشویی داخل سلول است که پدرم بار‌ها نسبت به عدم رعایت بهداشت در آن شکایت کرده است. در بحث تغذیه هم باید بگویم، غذا‌هایی ارائه می‌شود که حلال نیست و پدرم در مصرف آن دچار محدودیت می‌شود. البته باید بگویم که در سلول انفرادی تلوزیون هم هست، ولی با وجود اینکه مسولین زندان می‌توانند شبکه‌های ایران را برای او پخش کنند، ولی تنها کانال‌های سوئدی را برای او باز گذاشته اند.
کار‌های مسولین زندان غیر قانونی نیست؟
مجید نوری: نکته مهمی است. راه فرار در قانون پیش بینی شده است. مثلا براساس قانون زندانی می‌تواند با خانواده خود در ارتباط باشد مگر اینکه دادگاه خلاف آن را تشخیص دهد. با این حال در صحبتی که با وکیل پدر داشتیم وی میگوید که به نظر میرسد قاضی هیچ کدام از دفاعیات پدر را نخوانده است، ولی گفت که احتمال دارد به زودی محدودیت‌های تماس تلفنی با خانواده تا حدودی برداشته شود.
«حمید نوری» شهروند ایرانی و کارمند سابق قوه قضائیه که آبان ماه ۹۸ که به سوئد سفر کرده بود، در بدو ورود به فرودگاه استکلهم توسط پلیس این کشور بازداشت شد و از آن زمان تاکنون در زندان انفرادی به سر می‌برد.
اتهام حمید نوری بر اساس ادعا‌های گروهک تروریستی منافقین طراحی شده. آن‌ها مدعی شده اند که نوری در مقطعی، زندانبان منافقین در ایران بوده است. این مبنای محکمه سوئدی قرار گرفته و باعث شده اصل برائت و حق آزادی رفت و آمد حمید نوری از سوی مقامات سوئدی نقض شده و این تبعه ایرانی نزدیک به سه سال با محدودیت‌های زیاد در زندان سوئد باشد.
اخبار منتشر شده حاکی از آن است که سوئدی‌ها ابتدایی‌ترین حقوق یک انسان را در قبال «حمید نوری» رعایت نکرده‌اند.
به نقل از ایرنا

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8282500/قاضی-سوئدی-حتی-دفاعیات-پدرم-را-نخوانده-است

دکمه بازگشت به بالا