اخبار سیاسی

رویکرد جهاد خدمت در بسیج با تشکیل بسیج سازندگی اعتلا یافت

رویکرد جهاد خدمت در بسیج با تشکیل بسیج سازندگی اعتلا
یافت
سردار غلامرضا سلیمانی رئیس سازمان بسیج مستضعفین در برنامه «صف اول» گفت: فرهنگ جهاد خدمت‌رسانی در بین ملت ایران یک فرهنگ برجسته است و خوشبختانه با هدایت‌های رهبر معظم انقلاب در دهه‌های اخیر بسیج هم در این میانه به صورت محوری ایفای نقش می‌کند.
رئیس سازمان بسیج مستضعفین با اشاره به فرهنگ جهاد خدمت، گفت: رویکرد جهاد خدمت در بسیج با تشکیل بسیج سازندگی در دهه ۸۰ و توسعه جهاد خدمت در قالب تشکیل گروه‌های جهادی آغاز شد و سپس اعتلا پیدا کرد.
سردار سلیمانی ادامه داد: در حال حاضر ما ۴۲ هزار داوطلب گروه جهادی متشکل از جوانان عزیز در سطح کشور را، با جمعیتی نزدیک به یک میلیون نفر در خدمت ملت ایران داریم که به تأسی از تدابیر رهبر معظم انقلاب به صورت داوطلبانه در عرصه‌های مختلفی مانند سیل، زلزله، محرومیت‌زدایی، سازندگی و سایر عرصه‌هایی که در کشور نیاز است، حضور دارند.
رئیس سازمان بسیج مستضعفین افزود: فرزندان این ملت در قالب بسیج سازندگی و گروه‌های جهادی دامنه خدمت‌رسانی بسیار وسیع در عرصه‌های کشاورزی در قالب طرح همگام با کشاورز یا در عرصه‌های خدمات بهداشتی و درمانی در قالب گروه‌های جهادی شهید رهنمون یا در چارچوب ساخت مسکن برای محرومین و جهاد آبرسانی و بسیج آبرسانی به روستا‌ها و مناطقی که تنش آبی دارند، فعال هستند.  
سردار سلیمانی، ساخت جاده‌ها، مرمت پل‌ها، ساخت مساجد، خانه‌های بهداشت و سایر نیازمندی‌های مناطق محروم و نیازمند را جزو سایر فعالیت‌های گروه‌های جهادی در حوزه سازندگی اعلام کرد.
وی با اشاره به فعالیت‌های گروه‌های جهادی، گفت: گروه‌های جهادی در سطح کشور فعال هستند و اولویت فعالیت این گروه‌ها، مناطق محروم است، بخشی از مناطق محروم در مناطق روستایی و بخشی نیز در مناطق حاشیه شهر‌ها از همین تهران در پایتخت تا دورترین نقاط در مناطق کوهستانی استان خوزستان، روستای «احمد فداله» و مناطق زلزله‌زده شهرستان اندیکا و در هر جا که نیاز باشد، این گروه‌های جهادی حضور دارند.
رئیس سازمان بسیج مستضعفین در پاسخ به سؤالی درباره احداث واحد‌های مسکونی برای اقشار نیازمند، اعلام کرد: در این راستا، سال گذشته توافقی بین بسیج سازندگی و کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) برای احداث ۴۰ هزار واحد مسکونی منعقد شده که از میان ۵ هزار واحد ساخته شده و قرار است مابقی واحد‌های مسکونی به مرور و با تأمین زمین مورد نیاز احداث شوند.
سردار سلیمانی ادامه داد: ساخت این واحد‌ها پیشرفت خوبی دارد و به صورت تک‌واحدی ساخته می‌شوند، به همین دلیل، زمان زیادی برای ساخت نیاز نیست و طبق برنامه‌ریزی انجام شده در فاصله سال‌های ۱۴۰۱ تا ۱۴۰۲ ساخته و تحویل می‌شوند.
وی با بیان اینکه ساخت مسکن در مناطق روستایی به تأمین امنیت مناطق محروم کمک کرده و از مهاجرت به شهر‌ها کمک می‌کند، خاطرنشان کرد: نکته بسیار مهم پیشگیری از مهاجرت و تمرکز بر فرآیند برگشت روستاییانی است که به شهر مهاجرت کردند تا به روستا‌های خود بازگردند.  
وی افزود: اگر یک روستا شرایط مناسبی برای زندگی داشته باشند اهالی این روستا آن جا را ترک نمی‌کنند. این حضور مردم در روستاها، تثبیت امنیت را هم به همراه دارد، اما وقتی حضور مردم در روستا به ویژه در حاشیه مرز‌ها و مناطق کویری حاشیه کویر ضعیف شود آن گاه مشکلاتی پیدا می‌کنیم. اما وقتی مردم در آن جا حضور فعالی دارند و اقتصاد روستا فعال باشد قطعا هم امنیت این منطقه تثبیت شده و هم امنیت پایدار ایجاد خواهد شد.
وی افزود: در این حوزه یک تجربه و فرآیند کاملی در داخل بسیج سازندگی وجود دارد و در سراسر کشور هماهنگی و هم‌افزایی با دستگاه‌های مختلف در این حوزه‌ها وجود دارد. در این حوزه، توافقنامه‌هایی امضا شده و تسهیلاتی از طرف دولت برای افرادی که به دنبال ایجاد فرصت‌های شغلی جدید یا تثبیت فرصت‌های شغلی ایجاد شده در گذشته هستند، پیش‌بینی شده است.
رئیس سازمان بسیج مستضعفین با بیان اینکه کمک به فعالان حوزه اقتصادی و اشتغالزایی در دستور کار بسیج قرار دارد، گفت: این کار به فعالان حوزه اقتصادی کمک می‌کند تا محصولاتشان وارد بازار شود و ما به طور مستمر این موضوعات را دنبال می‌کنیم و افرادی که با بسیج سازندگی توافق می‌کنند تحت حمایت قرار می‌گیرند.  
سردار سلیمانی ادامه داد: ۲۸ هزار صندوق قرض‌الحسنه در مساجد ایجاد شده که این صندوق‌های قرض‌الحسنه وظیفه دارند تا در مواقعی که تولیدکنندگان یا افراد جویای شغل به تسهیلات نیاز دارند بتوانند علاوه بر تسهیلات دولتی از تسهیلاتی که با کمک‌های ماهیانه اعضای صندوق در مسجد تأمین می‌شود نیز استفاده کنند.
رئیس سازمان بسیج مستضعفین با اشاره به لزوم گسترش این فعالیت‌ها تأکید کرد: دامنه کار باید وسیع‌تر باشد و بایستی این کار را گسترش دهیم که امسال در قالب تبصره ۱۶ یک تسهیلات قرض‌الحسنه پیش‌بینی شده است، با پرداخت این تسهیلات از نیمه دوم سال قطعاً شاهد یک ارتقای قابل توجه در ایجاد شغل و رونق اقتصاد مقاومتی در مناطق روستایی خواهیم بود.

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8290830/رویکرد-جهاد-خدمت-در-بسیج-با-تشکیل-بسیج-سازندگی-اعتلا-یافت

دکمه بازگشت به بالا