اخبار ورزشی

از کدام خدمات معاونت علمی و فناوری در پنجره واحد می‌توان استفاده کرد؟

از کدام خدمات معاونت علمی و فناوری در پنجره واحد می‌توان
استفاده کرد؟
پنجره ملی خدمات دولت هوشمند سامانه‌ای است که به منظور دسترسی راحت و سریع‌تر عموم مردم به خدمات دستگاه‌ها و وزارت‌خانه‌ها ایجاد شده و اکنون در مسیر آماده سازی و بهره برداری قرار دارد. در قانون بودجه امسال، تمامی دستگاه‌های اجرایی و وزارت خانه‌ها موظف شدند که پنجره واحد خدمات خود را راه اندازی کنند تا از رجوع دریافت کنندگان خدمات به سامانه‌های مختلف و متعدد جلوگیری شود.
دستگاه‌ها مکلف بودند پنجره خدمات خود را تا پایان شهریور ماه به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند متصل کنند. طبق آخرین آمار، مجموع دستگاه‌های اجرایی که خدمات آن‌ها شناسنامه دار شده، ۱۷۰ دستگاه است. از این تعداد، ۱۳۶ دستگاه اجرایی مشمول گام اول اتصال به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند هستند که تاکنون ۱۰۰ دستگاه به تکالیف اولیه خود را عمل کرده اند.
my.gov.ir آدرس پنجره ملی خدمات دولت هوشمند است که کاربران می‌توانند با مراجعه به آن نسبت به ثبت نام و احراز هویت اقدام کنند. پس از اولین ورود، برای دفعات بعدی یک رمز یکبار مصرف کافی است تا به این سامانه دسترسی داشته باشید. با ورود به بخش سامانه‌های ملی و استانی می‌توانید دستگاه‌ها و وزارت‌خانه‌های مختلف را مشاهده کنید و سپس وزارت‌خانه مربوطه را انتخاب کنید.
درگاه اطلاع رسانی خدمات الکترونیکی در کنار معرفی خدمات وزارت‌خانه ها، خدمات دستگاه‌ها و سازمان‌های دیگر را در بخش سازمان‌های مستقل ارائه کرده است. در این درگاه ۵۸ خدمت برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ۶۱ خدمت برای بنیاد ملی نخبگان تعریف شده است.

با مراجعه به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند و انتخاب معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در کنار سامانه این معاونت، سامانه بنیاد ملی نخبگان هم برای افراد در دسترس قرار گرفته است. تایید صلاحیت موسسات متقاضی فعالیت در نظام نخبگانی، اعطای کمک هزینه اجرای پایان‌نامه‌های مقاطع تحصیلات تکمیلی با موضوع نظام نخبگانی، پاسخگویی به درخواست‌ها و رسیدگی به شکایت‌های حوزه نخبگانی، شناسایی و حمایت از طرح‌ها و اختراعات برگزیده کشور و پاسخ به استعلامات در خصوص نخبگان و استعداد‌های برتر از اهم خدمات این بنیاد است.

البته در معرفی سامانه این بنیاد آمده که جهت دریافت درخواست‌های اخذ حمایت بنیاد ملی نخبگان به منظور عضویت در هیأت علمی مؤسسات علمی و پژوهشی کشور و اخذ گرنت استادیارجوان ایجاد شده است و به عنوان مثال خدمتی مانند صدور گواهی طرح‌ها و اختراعات برگزیده در این سامانه ارائه نمی‌شود. البته برای استفاده از این خدمات به شکل الکترونیک سامانه‌ای وجود دارد، اما هنوز به پنجره واحد خدمات متصل نیست.

اما با ورود به پنجره واحد خدمات هوشمند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری کاربران با دو گزینه خدمات دانش بنیان و تسهیلات نظام وظیفه تخصصی مواجه خواهند شد. برای ورود به بخش مربوط به دانش بنیان‌ها باید ثبت نام انجام شود و استفاده از خدمات آن به صورت مستقیم و از طریق پنجره واحد معاونت فناوری مقدور نیست. در بخش تسهیلات نظام وظیفه تخصصی هم با وارد کردن مشخصات فردی و اطلاعات تحصیلی، متقاضیان می‌توانند برای درخواست امریه اقدام کنند.
صدور مجوز کانون‌های هماهنگی دانش، صنعت و بازار، حمایت از تجاری سازی اختراعات، پذیرش و استقرار و ارائه خدمات به شرکت‌ها در مراکز رشد واحد‌های فناور و تایید صلاحیت دانش بنیانی از جمله خدمات معاونت علمی و فناوری است که البته می‌توان گفت خدماتی مانند مورد سومی که اشاره شد، با وجود اینکه سامانه اینترنتی دارد هنوز به پنجره واحد خدمات هوشمند متصل نشده است.

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8290657/از-کدام-خدمات-معاونت-علمی-و-فناوری-در-پنجره-واحد-می‌توان-استفاده-کرد

دکمه بازگشت به بالا