اخبار ورزشی

عرضه پسته در بورس کالا واسطه‌های بازار را حذف می‌کند

عرضه پسته در بورس کالا واسطه‌های بازار را حذف می‌کند
آقای محمد رضا برگی گفت: در خصوص تولید امسال پسته باید به این نکته اشاره کرد که میزان تولید حدود ۱۲۰ هزار تن بوده است و با توجه به اتفاقات زیست محیطی رخ داده این عدد نسبت به سال قبل حدود ۲۰ درصد کاهش در تولید را به ما نشان می‌دهد.او گفت: آمریکا تولید کننده اول پسته در دنیا است که بیش از ۴۰۰ هزار تن تولید دارد اگر بخواهیم به بحث صادراتی نگاهی داشته باشیم ما در ۶ ماه ابتدای سال میلادی حدود ۷۹ میلیون یورو صادرات پسته داشته ایم و مقصد اول صادرات اتحادیه اروپا بوده است البته این آمار مربوط به پسته با پوست است و در حوزه مغز پسته مقداری وزن ترازو به سمت ایران سنگینی می‌کند چرا که پسته ایران کیفیت و مرغوبیت بیشتری دارد. در بخش مغز پسته ۴۷ میلیون یورو صادرات داشته ایم که صادرات این بخش برای آمریکا ۳۴ میلیون یورو بوده است.
او می‌گوید: در رابطه با عرضه پسته در بورس کالا باید به مقدارعرضه و معامله ناچیز آن اشاره کرد در کل کمتر از یک هزارم پسته تولیدی کشور داخل بورس کالا معامله می‌شود و این عدد با توجه به پتانسیل‌های موجود در بورس بسیار کم است. حالا که در دنیا جز قدرت ها، محسوب می‌شویم باید بتوانیم از این فرصت به خوبی استفاده کنیم.
او می‌گوید: باید عرضه پسته در بورس کالا گسترش پیدا کند تا از مزیت‌های این تابلوی شفاف نهایت بهره را برد. عرضه در بورس کالا بدون واسطه و به وسعت ایران است علاوه بر این عرضه‌ها سبب افزایش کیفیت و نظارت دقیق می‌شود و از همه مهم‌تر این که دست دلال‌ها قیچی می‌شود.او گفت:در بحث انبارش در این زمینه کم است تا کشاورز‌ها بتواند از آن به شکل درست استفاده کنند. باید دغدغه‌های کشاورز‌ها شناسایی و رفع و در این بخش آموزش کامل داده شود تا کشاورزان بتوانند از بستر بورس استفاده کامل را داشته باشند.

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8292555/عرضه-پسته-در-بورس-کالا-واسطه‌های-بازار-را-حذف-می‌کند

دکمه بازگشت به بالا