اخبار بین المللی

پوتین: روسیه می‌تواند به کشور‌های تابع سقف قیمتی غرب، نفت نفروشد

پوتین: روسیه می‌تواند به کشور‌های تابع سقف قیمتی غرب، نفت
نفروشد
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه می‌گوید روسیه، بزرگترین صادرکننده انرژی جهان می‌تواند تولید نفت را کاهش دهد و از فروش نفت به هر کشوری که سقف قیمتی «احمقانه» G۷ را بر نفت روسیه اعمال می‌کند، خودداری کند.
به گزارش الجزیره، گروه هفت و استرالیا هفته گذشته پس از اینکه اعضای اتحادیه اروپا بر مقاومت لهستان غلبه کردند، سقف قیمت ۶۰ دلاری نفت خام دریایی روسیه را به توافق رساندند.
پوتین به خبرنگاران در بیشکک گفت: «در مورد واکنش ما، من قبلاً هم گفته‌ام که ما به کشور‌هایی که چنین تصمیم‌هایی می‌گیرند، نفت نمی‌فروشیم.»
او همچنین تاکید کرد که روسیه با اوپک پلاس در مورد تولید، توافق کرده است، بنابراین چنین اقدام شدیدی هنوز یک احتمال است.
پوتین افزود: “ما در مورد این مساله فکر می‌کنیم، هنوز راه حلی وجود ندارد و گام‌های مشخصی در چند روز آینده منتشر خواهد شد. مسکو از سقف قیمتی غرب ضرر نخواهد کرد و اوضاع مالی دولت خوب خواهد ماند.”
او گفت که این اقدام غرب “احمقانه” است و قیمت انرژی برای کسانی که این سقف‌ها را اعمال کرده اند بالا خواهد رفت. مسکو در حال آماده سازی پاسخی است که در روز‌های آینده اعلام خواهد شد.
«سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه نیز روز سه‌شنبه با اشاره به اینکه مسکو در حال اتخاذ تدابیر لازم برای جلوگیری از پیامد‌های تعیین سقف قیمتی برای نفت این کشور از سوی غرب است، گفت: «این تصمیم غرب باعث جهش قیمت‌ها در کشور‌های خود آن‌ها خواهد شد.»
پوتین در بخش دیگری از سخنانش گفت: روسیه احتمالاً در آینده باید در مورد اوکراین به توافقاتی دست یابد.
پوتین گفت که طرف‌های توافق‌نامه‌های مینسک، که به توافق‌های آتش‌بس بین اوکراین و جدایی‌طلبان مورد حمایت روسیه در شرق اوکراین در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ منجر شد، اکنون پس از تأمین سلاح اوکراین به روسیه خیانت کرده‌اند.
آنگلا مرکل، صدر اعظم سابق آلمان در مصاحبه‌ای که روز چهارشنبه در مجله Zeit آلمان منتشر شد، گفت که توافق‌نامه‌های مینسک تلاشی برای «زمان دادن به اوکراین» برای تقویت دفاعی خود بوده است. پوتین در این باره گفت که از اظهارات مرکل “ناامید” شده است.
او همچنین نسبت به حمله اتمی هشدار داد و متعهد شد که هر کشوری که با سلاح هسته‌ای به روسیه حمله کند، “محو” خواهد شد.

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8304047/پوتین-روسیه-می‌تواند-به-کشور‌های-تابع-سقف-قیمتی-غرب-نفت-نفروشد

دکمه بازگشت به بالا