اخبار ورزشی

شهرداری‌های متصل به پنجره ملی خدمات به چند مورد رسید؟

شهرداری‌های متصل به پنجره ملی خدمات به چند مورد
رسید؟
پنجره ملی خدمات دولت هوشمند سامانه‌ای است که به منظور دسترسی راحت و سریع‌تر عموم مردم به خدمات دستگاه‌ها و وزارت‌خانه‌ها ایجاد شده و اکنون در مسیر آماده سازی و بهره برداری قرار دارد. در قانون بودجه امسال، تمامی دستگاه‌های اجرایی و وزارت خانه‌ها موظف شدند که پنجره واحد خدمات خود را راه اندازی کنند تا از رجوع دریافت کنندگان خدمات به سامانه‌های مختلف و متعدد جلوگیری شود.
ابتدا دستگاه‌ها مکلف بودند پنجره خدمات خود را تا پایان شهریور ماه به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند متصل کنند که این مهلت تا ۳۰ آذر ماه تمدید شد و روز گذشته به پایان رسید.
طبق آخرین آمار، مجموع دستگاه‌های اجرایی که خدمات آن‌ها شناسنامه دار شده، ۱۷۰ دستگاه است. از این تعداد، ۱۳۶ دستگاه اجرایی مشمول گام اول اتصال به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند هستند که با اتصال سازمان برنامه و بودجه کشور و مرکز ملی آمار تاکنون بیش از ۱۰۰ دستگاه به نوعی تکالیف اولیه خود را عملی کرده اند.
طبق گفته موحد سخنگوی سازمان فناوری اطلاعات، با پایان مهلت قانونی ، ۹۰ درصد دستگاه‌ها به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند متصل شده اند.
my.gov.ir آدرس پنجره ملی خدمات دولت هوشمند است که کاربران می‌توانند با مراجعه به آن نسبت به ثبت نام و احراز هویت اقدام کنند. پس از اولین ورود، برای دفعات بعدی یک رمز یکبار مصرف کافی است تا به این سامانه دسترسی داشته باشید. با ورود به بخش سامانه‌های ملی و استانی می‌توانید دستگاه‌ها و وزارت‌خانه‌های مختلف را مشاهده کنید و سپس وزارت‌خانه مربوطه را انتخاب کنید.

پیش از این عملکرد وزارت کشور در اتصال به این پنجره مورد بررسی قرار داده بودیم که در این بررسی شهرداری‌های کشور حاضر نبودند. زیرا با وجود اینکه شهرداری‌ها از دستگاه‌های تابعه وزارت کشور هستند، اما در پنجره واحد خدمات شهرداری‌ها در قسمت جداگانه‌ای طبقه بندی شده اند. در درگاه اطلاع رسانی خدمات الکترونیکی دولت، وزارت کشور ۲۴۹ خدمت و شهرداری‌های کشور ۶۱ خدمت تعریف شده دارند.
ارائه خدمات حمل و نقل عمومی شهری، ارائه خدمات فرهنگی، اجتماعی و ورزشی در شهر، ارائه پروانه‌ها و گواهی‌های ساختمانی، نظارت بر ساخت و ساز شهری، صدور مجوز تغییر کاربری املاک شهری، صدور کارت شهروندی، صدور مجوز نصب آنتن‌های اپراتور‌های تلفن همراه، پاسخ به استعلام‌های حوزه شهرسازی در شهرداری و صدور مجوز‌های حفاری در سطح شهر از خدمات معرفی شده برای شهرداری‌های کشور است.
تاکنون سامانه شهرداری دوازده شهر شامل تهران، تبریز، کرج، یزد، گرگان، قم، اهواز، شیراز، قزوین، مشهد، زنجان و اصفهان به این پنجره واحد متصل شده و در بخش شهرداری‌ها قابل رویت هستند. در این میان نام چند کلانشهر دیده می‌شود که ارائه خدمات الکترونیکی آن‌ها می‌تواند قابل استفاده برای جمعیت قابل توجهی باشد، اما با این وجود هنوز جای خالی شهرداری‌های دیگر دیده می‌شود.

در بین شهرداری‌های متصل هم گاهی مشکلات فنی و عدم کارکرد سامانه رخ می‌دهد. به عنوان نمونه در آزمایش عملکرد سامانه ها، سامانه تهران من به طور مستقیم و با وارد کردن شماره تلفن همراه آماده ارائه خدمت به کاربران بود، اما ورود به سامانه شهرداری تهران حداقل برای چندین ساعت از طریق پنجره خدمات میسر نبود. اگرچه بروز اختلالات در فرایند‌های الکترونیکی امری غیرقابل اجتتاب است، اما مداوم بودن آن هدف اصلی پنجره خدمات هوشمند که امکان ارائه خدمات به صورت ۲۴ ساعته برای متقاضی است را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8315599/شهرداری‌های-متصل-به-پنجره-ملی-خدمات-به-چند-مورد-رسید

دکمه بازگشت به بالا