اخبار فرهنگی هنری

روایتی از رشادت‌های «شیخ ابراهیم زکزاکی» در «از خونِ جُون»

روایتی از رشادت‌های «شیخ ابراهیم زکزاکی» در «از خونِ
جُون»
مستند «از خونِ جُون» که نام آن برگرفته از «جُون» غلام آفریقایی ‌تباریست که در روز عاشورا در رکاب سیدالشهداء (ع) به شهادت رسید توسط محسن رضوانی نگاشته شده است.
این مستند روایتی از شکل‌گیری و گسترش مذهب تشیع به همت «شیخ ابراهیم زکزاکی» در نیجریه است و می‌کوشد تا آنچه در نیجریه برای شیعیان رخ می‌دهد را از نزدیک به تصویر بکشد.
همچنین این مستند به مراسم مذهبی و عزاداری‌های شیعیان نیجریه و تأثیرپذیری آنان از انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (ره) و شیخ زکزاکی می‌پردازد.
ابراهیم زکزاکی (زاده ۱۳۳۲ش)، روحانی شیعه و رهبر شیعیان نیجریه با تأثیر از انقلاب اسلامی ایران شیعه شد و با تأسیس جنبش اسلامی نیجریه، سیصد مدرسه اسلامی در نیجریه و کشور‌های همسایه آن تأسیس کرد. او همچنین مؤسسات خیریه‌ای برای ارائه خدمات مالی، درمانی و آموزشی به شیعیان راه‌اندازی کرده است.
آنطور که زکزاکی گفته، وی هم‌زمان با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران (۱۳۵۷ش)، تبلیغ دینی در نیجریه را با جذب ده‌ها نفر آغاز کرد و تعداد پیروان اهل بیت (ع) در نیجریه، در دهه ۱۳۹۰ شمسی، با تلاش‌های وی به میلیون‌ها تن رسیده است.
همچنین زکزاکی، در جریان حمله نیرو‌های ارتش نیجریه به حسینیه بقیه الله در شهر زاریا در سال ۱۳۹۴ بازداشت و زندانی شد. او و همسرش پس از شش سال حصر خانگی و زندان در ۶ مرداد سال ۱۴۰۰ (۲۸ ژوئیه ۲۰۲۱) از تمام موارد اتهامی تبرئه و آزاد شدند.

منبع :
https://www.yjc.news/fa/news/8228122/روایتی-از-رشادت‌های-شیخ-ابراهیم-زکزاکی-در-از-خونِ-جُون

همچنین بررسی کنید
نزدیک
دکمه بازگشت به بالا